• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Świąteczny Białystok

Dodana: 04.12.2017 14:16

Kategorie: Aktualności

Tysiące białostoczan przywitały w niedzielę (3 grudnia) Mikołaja, który przybył do Białegostoku z dalekiej Laponii. Podczas wizyty Joulupukkiego z Rovaniemi rozbłysły światełka na miejskich choinkach i świąteczne dekoracje.

Mikołaj z Rovaniemi przyjechał do stolicy Podlasia już po raz piąty i 3 grudnia pojawił się na Rynku Kościuszki.

– Mikołaj z Laponii co roku przyjeżdża do naszego miasta, a to znaczy, że bardzo dobrze się tu czuje – powiedział Tadeusz Truskolaski do uczestników spotkania w centrum Białegostoku. – Razem z Mikołajem rozpoczynamy ten najpiękniejszy okres oczekiwania na narodzenie Chrystusa.

Tego dnia nie brakowało licznych atrakcji, m.in. występów muzycznych i wspólnego śpiewania kolęd. Przed białostocką publicznością wystąpili: zespół „Winnica”, chór studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku oraz Big Band Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku. Na scenie pojawili się także mali białostoczanie – laureaci konkursu „Zadaj pytanie Mikołajowi”. Gość z dalekiej Laponii zaspokoił dziecięcą ciekawość odpowiadając na pięć pytań – m.in. o to czy ma psa, czy są ograniczenia prędkości dla sań i jak to możliwe, że w jednym worku mieszczą się wszystkie prezenty?

Grudniową aurę rozświetliły świąteczne dekoracje. – Od teraz możemy oglądać Białystok w świątecznej szacie – dodał Tadeusz Truskolaski.

Tego wieczoru po raz pierwszy rozbłysły lampki na miejskich choinkach i uliczne dekoracje. Ozdoby będzie można podziwiać do lutego. Jak co roku Białystok zdobią trzy duże świerki. Jedną choinkę można zobaczyć na Rynku Kościuszki, drugą na Placu Uniwersyteckim, trzecią – przy Pałacyku Gościnnym. Spiralna choinka, którą mieszkańcy wybrali w ubiegłorocznym głosowaniu, została ustawiona na rondzie Lussy. Dekoracje przestrzenne pojawiły się na latarniach w centrum miasta.

Mikołaj z Rovaniemi przyjechał do Białegostoku na zaproszenie konsula honorowego Republiki Finlandii Andrzeja Parafiniuka. Co roku wydarzenie organizowane jest pod nazwą „Przedsiębiorcy dzieciom”. Mikołaj z Rovaniemi spotkał się m.in. z dziećmi ze świetlic socjoterapeutycznych i małymi pacjentami Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Dzięki podlaskim przedsiębiorcom do najmłodszych trafiły także prezenty.

Kamila Bogacewicz

 

Do góry