• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Stypendyści odwiedzają Białystok

Dodana: 14.07.2017 13:10

Kategorie: Aktualności

Do Białegostoku przyjechała blisko 700-osobowa grupa młodzieży z całej Polski. To stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy skorzystali z zaproszenia abp. Edwarda Ozorowskiego oraz prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego. Podczas obozu będą poznawać historię regionu, a także życiorysy patronów obozu – bł. ks. Michała Sopoćki i św. Faustyny Kowalskiej.

Obóz gimnazjalistów i licealistów rozpoczął się od mszy św., która została odprawiona dziś (14 lipca) o godz. 10.00 w Katedrze Białostockiej. Przewodniczył jej abp Edward Ozorowski. Od soboty (15 lipca) uczestnicy obozu rozpoczną zwiedzanie regionu. Będą m.in. w Muzeum Wsi Białostockiej, Sokółce, Świętej Wodzie. W niedzielę (16 lipca) odwiedzą 35 białostockich parafii. Podczas niedzielnych nabożeństw będą modlić się za wszystkich darczyńców, opowiedzą o działaniach Fundacji, które pomagają spełniać ich marzenia i rozwijać talenty. Dwa pierwsze dni przyszłego tygodnia spędzą w białostockich uczelniach, dzięki czemu poznają naszą ofertę edukacyjną.

Piątek, 21 lipca, będzie Dniem Skupienia. Młodzież wysłucha wykładów podczas konferencji związanych z nauczaniem Jana Pawła II oraz życiem bł. ks. Michała Sopoćki. Po południu, o godz. 16.30, odbędzie się msza św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Wieczorem, o godz. 20.00, stypendyści zapalą lampiony Iskry Miłosierdzia. Następnie przejdą z Sanktuarium do Katedry, gdzie odśpiewają Apel Jasnogórski. Sobotę, 22 lipca, młodzież spędzi na zabawach integracyjnych podczas Dnia Sportu. Obóz zakończy się 23 lipca mszą św., a także koncertem zespołów „Winnica” i „Tylko Ty” na Rynku Kościuszki. Tego samego dnia TVP wyemituje na żywo z Białegostoku program „Między Ziemią a Niebem”. Oprócz stypendystów wezmą w nim udział władze miasta i województwa.

To dla nas wielka radość, że możemy w Białymstoku gościć tyle młodych osób z całego kraju – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Mam nadzieję, że młodzież będzie dobrze się u nas czuła i wyjedzie stąd wywożąc tylko dobre wrażenia i wspomnienia.

Pomysł takich obozów wakacyjnych zrodził się w 2001 roku. Dzięki gościnności diecezji oraz prezydentów miast, marszałków województw i wielu innych instytucji stypendyści mają okazję poznawać kraj i wypoczywać w różnych zakątkach Polski.

Anna Kowalska

Do góry