• Rynek Kościuszki w Białymstoku – po lewej: biało-kremowy budynek Astorii, biały budynek Archiwum Państwowego, czerwony budynek Katedry Białostockiej, po prawej: kamienice

Startuje Budżet Obywatelski 2018

Dodana: 04.05.2017 15:03

Kategorie: Aktualności Budżet Obywatelski BO2018

Od dziś (4 maja) mieszkańcy Białegostoku mogą zgłaszać projekty do tegorocznej, piątej edycji Budżetu Obywatelskiego. Trwa także kampania informacyjno-edukacyjna, którą Urząd Miejski zainaugurował 1 maja podczas „Majówki z Budżetem Obywatelskim”.

W tym roku Miasto przeznaczyło na BO 10 mln zł – 3 mln zł na projekty ogólnomiejskie i 7 mln zł na osiedlowe. Można zgłaszać projekty inwestycyjne (twarde), a także sportowe, kulturalne i społeczne (miękkie).

Pocztówka, ulotka i gazetka informacyjna, spoty radiowe i telewizyjne oraz zaktualizowana strona www.bialystok.pl/obywatelski – to elementy skierowanej do białostoczan kampanii promującej Budżet Obywatelski 2018. W tym roku również nie zabraknie spotkań z mieszkańcami, punktów konsultacyjnych i maratonu pisania wniosków.

W czasie czterech poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego białostoczanie zgłosili w sumie ponad pół tysiąca projektów – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Dzięki temu od kilku lat wspólnie budujemy społeczeństwo obywatelskie, a nasze miasto pięknieje.

W kwietniu do skrzynek mieszkańców trafiła pocztówka z harmonogramem, a w maju będzie rozprowadzana gazetka informacyjna, prezentująca dotychczasowe projekty zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Podobnie jak przy poprzednich edycjach Urząd Miejski przygotował ulotki, plakaty oraz spoty dźwiękowe do autobusów. Dzięki temu mieszkańcy miasta dowiedzą się o możliwości składania formularzy zgłoszeniowych.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, zaplanowano spotkania informacyjno-edukacyjne z mieszkańcami Białegostoku. Zostaną zorganizowane we współpracy z Fundacją Spe Salvi.

Harmonogram spotkań:

  • 4 maja (czwartek) godz. 19.30, Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Maryi, ul. ks. St. Suchowolca 27
  • 11 maja (piątek) godz. 10.00, I LO, ul. Brukowa 2
  • 11 maja (piątek) godz. 13.15, Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Ekonomii i Zarządzania, ul. Warszawska 63
  • 15 maja (poniedziałek) godz. 9.50, Zespół Szkół Zawodowych nr 2
  • 20 maja (sobota) godz. 12.00–13.30; 13.30–15.00; 15.00–16.30;16.30–18.00, Centrum Handlowe Auchan, ul. Hetmańska 16
  • 20 maja (sobota) godz. 19.00–20.00, Noc Muzeów, Brama Pałacu Branickich przy wejściu do mechanizmu zegara.

W maju w trzech budynkach Urzędu Miejskiego w Białymstoku będą czynne specjalne punkty konsultacyjne obsługiwane przez pracowników urzędu. Mieszkańcy będą mogli uzyskać w nich pomoc przy wypełnianiu formularzy zgłoszeniowych, oszacowaniu wartości projektu czy też zapytać o tegoroczne zasady. Punkty konsultacyjne będą dostępne od 4 do 31 maja. Na maj zaplanowano również maraton pisania projektów. Mieszkańcy będą mogli skonsultować swoje projekty w następujących miejscach:

  • Urząd Miejski w Białymstoku przy ul. Słonimskiej 1 w godz. 8.00-18.00 (oddzielne wejście w rogu budynku),
  • Departament Obsługi Mieszkańców przy ul. J. K. Branickiego 3/5 w godz. 7.30-15.30,
  • Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych przy ul. Świętojańskiej 22/1 w godz. 8.00-16.00.

Przyjmowanie formularzy zgłoszeniowych do Budżetu Obywatelskiego 2018 rozpocznie się 4 maja i potrwa do końca miesiąca. Wnioski będzie można pobrać ze strony www.bialystok.pl/obywatelski, a także uzyskać je w trzech punktach urzędowych – siedzibie Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1, Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych, Departamencie Obsługi Mieszkańców.

Anna Kowalska

Do góry