• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Śniadanie Obywatelskie

W środę, 9 listopada, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz prezydent Białegostoku spotkali się na Śniadaniu Obywatelskim. Głównym tematem rozmów była Miejska Rada Seniorów

Podczas spotkania przedstawione zostały założenia i cel inicjatywy, jaką jest Miejska Rada Seniorów w Białymstoku. Aktualnie trwa nabór kandydatów do tej rady w naszym mieście. Zgłoszenia są przyjmowane do 14 listopada. Należy wypełnić kartę zgłoszenia i dołączyć do niej zgodę kandydata na kandydowanie oraz na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje o sposobie zgłoszenia kandydatów dostępne są na stronie: www.bialystok.pl.

Kandydatów na członków Miejskiej Rady Seniorów mogą zgłaszać organizacje pozarządowe i inne podmioty, w tym działające na rzecz osób starszych, mające swoją siedzibę na terenie Białegostoku. Jeden podmiot może zgłosić maksymalnie dwóch kandydatów. Wykaz zgłoszonych kandydatów – po ocenie formalnej zgłoszeń – zostanie opublikowany 2 grudnia. Tydzień później, 9 grudnia, rozpocznie się głosowanie, które potrwa do 23 grudnia. Podmioty uprawnione do zgłaszania kandydatów będą mogły oddać swój głos na maksymalnie 15 kandydatów na karcie do głosowania. Wyniki głosowania ustali komisja skrutacyjna, która ogłosi je do 29 grudnia.

Podczas Śniadania Obywatelskiego wspólnie z organizacjami pozarządowymi wypracowano pomysł na wybranie logo Miejskiej Rady Seniorów. W grudniu zostaną przedstawione cztery propozycje. Między 12 a 23 grudnia będzie można głosować na wybrane logo na stronie www.bialystok.pl. Skład Miejskiej Rady Seniorów oraz jej logo zostaną zaprezentowane pod koniec roku.

Zależy nam na dużej aktywności seniorów, dlatego tworzymy Miejską Radą Seniorów – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Mam nadzieję, że działania jej członków przełożą się na konkretne inicjatywy, skierowane do starszych mieszkańców naszego miasta.

Do zadań Miejskiej Rady Seniorów będzie należało m.in. opiniowanie projektów aktów prawa miejscowego i programów wydawanych przez organy Miasta, dotyczących spraw ważnych dla osób starszych. Rada będzie też zajmowała się monitorowaniem i diagnozą potrzeb osób starszych, upowszechnianiem wiedzy o ich potrzebach i prawach, a także integracją i aktywizacją środowisk senioralnych.

Katarzyna Ramotowska

Do góry