• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Słowo historii. Fotoeseje – wystawa plenerowa

Dodana: 02.10.2015 15:35

Kategorie: Aktualności Kultura

Swoisty fotoreportaż, dokumentujący wędrówkę polskich repatriantów z ZSRR z lat 1921-1924, można już podziwiać na Placu Jana Pawła II w Białymstoku. Ze zdjęciami i fragmentami tekstów w centrum Białegostoku można zapoznać się do końca października

W piątek (2.10.) otworzono plenerową wystawę pt. „Słowo historii. Fotoeseje” na Placu Jana Pawła II. Jej fundamentem jest album fotograficzny, który ponad rok temu trafił do zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku. Wystawa, która będzie dostępna przez cały październik, składa się z fotografii i fragmentów tekstów z lat 20-tych.

Projekt „Słowo historii. Fotoeseje” to działanie otwarte na osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Specjalnie dla zwiedzających niesłyszących i niedosłyszących Muzeum Wojska przygotowało tłumaczenia wstępu historycznego i wszystkich tekstów literackich na język migowy. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą skorzystać z wersji dźwiękowych opowieści w interpretacji Marka Tyszkiewicza. Teksty, razem z audiodeskrypcją, tłumaczeniem na język migowy, filmem w reżyserii Bartosza Tryzny znajdują się na stronie www.sybir.com.pl.

„Słowo historii. Fotoeseje” to projekt, w którym za bohaterami fotoreportażu – przedstawiającego polskich repatriantów z lat 1921-1924 – podążają współcześni pisarze. Najistotniejszym elementem działania jest wystawa plenerowa, której podstawę stanowi album fotograficzny ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do góry