• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Rusza Białostocki Fundusz Filmowy

Dodana: 12.05.2016 12:36

Kategorie: Aktualności Kultura

Dwieście tysięcy złotych z budżetu Białegostoku powędruje na konkurs filmowy w ramach Białostockiego Funduszu Filmowego. Po raz pierwszy pieniądze z Funduszu trafią do twórców filmowych promujących Białystok

13 maja Białystok – wzorem innych miast – ogłosi konkurs filmowy, a tym samym ruszy Białostocki Fundusz Filmowy. Konkurs będzie dotyczył produkcji filmu fabularnego, serialu telewizyjnego, filmu dokumentalnego lub animowanego, przeznaczonego do emisji w telewizji lub w internecie. Warunek zgłoszenia produkcji do konkursu jest jeden: film musi być związany z Białymstokiem poprzez tematykę, twórców lub miejsce realizacji. Musi również przyczyniać się do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji miasta, a także do budowania jego pozytywnego wizerunku.

Na nagrody w konkursie w ramach Białostockiego Funduszu Filmowego Białystok przeznaczył 200 tys. zł. Możliwe jest wyłonienie jednego lub kilku laureatów. Każdy z nich może otrzymać dofinansowanie w wysokości nie przekraczającej połowy kosztów realizacji produkcji. Kwoty przyznane poszczególnym laureatom mogą różnić się wysokością. Zgodnie z regulaminem konkursu pieniądze uzyskane z budżetu miasta laureat musi wydać na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (tj. Białystok oraz 9 gmin: Choroszcz, Czarna Białostocka, Łapy, Supraśl, Wasilków, Zabłudów, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Turośń Kościelna).

Liczymy, że będziemy mieli z czego wybierać. Tym bardziej, że już od dawna przedstawiciele białostockiego środowiska związanego z filmem dopytywali się, kiedy ogłosimy konkurs i jakie będą jego zasady – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Szczególnie liczymy na propozycje filmów dokumentalnych, wszak w Białymstoku jest wielu znanych dokumentalistów.

W konkursie może wziąć udział każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji filmowej, a także posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz potencjał techniczny i osobowy umożliwiający realizację projektu. Wnioski, dostępne z chwilą ogłoszenia konkursu na stronach www.bialystok.pl oraz www.bip.bialystok.pl, składać będzie można osobiście lub przesyłać drogą pocztową na adres Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. Słonimskiej 1, z dopiskiem na kopercie „Konkurs Filmowy”. Wnioski można będzie składać do 20 czerwca 2016 roku.

Zgłoszone do konkursu produkcje oceniać będzie pięcioosobowe jury pod kątem:

  • znaczenia filmu dla promocji Białegostoku,
  • dotychczasowego dorobku uczestnika konkursu (w przypadku debiutantów znaczenie będzie mieć dorobek promotora uczestnika),
  • walorów artystycznych, poznawczych, humanistycznych i etycznych filmu,
  • harmonogramu realizacji projektu, a także jakości strategii finansowania i potencjału produkcyjnego.

Na tej podstawie jury wyłoni najlepsze prace konkursowe i rekomenduje je Prezydentowi Miasta Białegostoku wraz z proponowaną kwotą dofinansowania. Wyniki konkursu opublikowane zostaną na stronie www.bialystok.pl.

Katarzyna Ramotowska

Pliki do pobrania

Zarządzenie Nr 476/16

rozmiar: 83.06 KB PDF pobierz

Załącznik do zarządzenia - regulamin konkursu

rozmiar: 431.05 KB PDF pobierz

Wniosek konkursowy

rozmiar: 43.59 KB DOCX pobierz
Do góry