• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Rok Zamenhofa – podsumowanie

Dodana: 15.12.2017 15:05

Kategorie: Aktualności Kultura

Z okazji finału obchodów Roku Zamenhofa, ustanowionego przez UNESCO, oraz inauguracji 18. edycji Białostockich Dni Zamenhofa prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył dziś (15 grudnia) kwiaty pod pomnikiem słynnego esperantysty.

Rok 2017 to rok szczególny. Sto lat temu odszedł Ludwik Zamenhof, twórca języka esperanto. W związku z tą rocznicą w naszym mieście odbyło się wiele wydarzeń upamiętniających jego osobę i promujących esperanto. Były to m.in. Polski Kongres Esperancki, Spacery z Ludwikiem Zamenhofem, wystawa „Esperanto w filatelistyce”, gra miejska „Poznaj Białystok 2017. Śladami Zamenhofa”.

– Pamiętamy o Ludwiku Zamenhofie, jednym z najbardziej znanych na świecie białostoczan. Dzięki twórcy esperanto nasze miasto zyskuje na popularności. Odwdzięczamy się upamiętnianiem jego życia i dokonań – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Dziś (15 grudnia) rozpoczęło się kolejne wydarzenie promujące język esperanto i jego twórcę – 18. edycja Białostockich Dni Zamenhofa. To trzydniowy cykl koncertów, spotkań i prelekcji oraz okazja do podsumowania Roku Zamenhofa 2017. Po uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem słynnego białostoczanina impreza będzie kontynuowana w kawiarni Fama przy ul. Legionowej 5. Uczestnicy zobaczą spektakl „Rzepka”, poznają laureatów konkursu literackiego „Esperanto – mój kolorowy świat” i wysłuchają prelekcji Barbary Pietrzak. Odbędzie się też koncert jazzowy zespołu Maciej Fortuna Band. Wieczór zakończy się spotkaniem w klubie esperantystów przy ul. Pięknej 3.

Równie ciekawie zapowiada się kolejny dzień uroczystości. Mieszkańcy Białegostoku jutro (16 grudnia) będą mogli uczestniczyć m.in. w spacerze „Droga Ludwika do szkoły”, pokazie filmu „Ludwik animowany” oraz serii prelekcji o Zamenhofie. Nie zabraknie także muzycznego akcentu (Uku-donaco Bjalistoko, Frey-Lech Trio) i urodzinowego tortu. W niedzielę (17 grudnia) zostanie zorganizowana całodniowa wycieczka „Ludwik na Litwie”.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

Szczegółowy program 18. Dni Ludwika Zamenhofa można znaleźć na stronie www.espero.bialystok.pl.

Agnieszka Błachowska

Do góry