• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Rocznica zwycięskiej bitwy o Monte Cassino

Dodana: 19.05.2017 14:38

Kategorie: Aktualności Uroczystość

Białostocki samorząd uczcił rocznicę bitwy o Monte Cassino. Pod pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie złożone zostały kwiaty w imieniu prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

Bitwa o Monte Cassino to najsłynniejszy bodaj epizod bojowego szlaku Armii gen. Władysława Andersa. Średniowieczny klasztor, stanowiący część niemieckiej Linii Gustawa, stał się symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, którzy z dala od domu oddawali życie za wolność swojej ojczyzny. Monte Cassino jest również częścią wielkiej epopei sybirackiej – to właśnie wywiezieni w głąb Związku Sowieckiego Polacy, amnestionowani w ramach układu Sikorski-Majski, tworzyli polską armię, walczącą u boku aliantów. Tym bardziej więc słynna bitwa zasługuje na upamiętnienie w Białymstoku, gdzie pamięć o stalinowskich represjach wciąż jest żywa.

W 73. rocznicę bitwy pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie przy ul. M. Curie-Skłodowskiej odbyły się uroczystości z udziałem wojska, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, duchowieństwa i władz. W imieniu prezydenta Tadeusza Truskolaskiego kwiaty pod pomnikiem złożył jego zastępca Przemysław Tuchliński.

Tomasz Ćwikowski

Do góry