• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rocznica wyzwolenia Białegostoku

Dodana: 19.02.2018 12:58

Kategorie: Aktualności

Dziś (19 lutego) obchodzimy 99. rocznicę wyzwolenia Białegostoku z rąk zaborców. Białostoczanie, wspólnie z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim, złożyli hołd bohaterom walki o naszą niepodległość.

Rocznicę wyzwolenia miasta z rąk zaborców białostoczanie uczcili pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. W poniedziałek (19 lutego) o godz. 12.00 uczestnicy uroczystości, m.in. władze miasta, kombatanci, służby mundurowe, złożyli kwiaty i zapalili znicze. O godz. 17.00 kwiaty zostaną złożone pod pomnikiem na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada.

Dzień wcześniej (18 lutego) w kinie Forum odbył się trzeci Test Wiedzy o Historii Białegostoku. Na uczestników czekało czterdzieści pytań dotyczących dziejów naszego miasta, odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 50-lecia Muzeum Wojska w Białymstoku. Najlepszy okazał się Adam Janucik, drugie miejsce zajął Rafał Kazberuk, trzecie – Aleksander Sołowianowicz.

Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach przyjęło się uważać 11 listopada 1918 r. Tego dnia zakończyła się I Wojna Światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku. W tym przejściowym okresie w naszym mieście dochodziło do grabieży, jako że Białystok znajdował się na trasie wojsk niemieckich wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 roku do miasta przyjechał płk Stanisław Dziewulski, pierwszy polski komendant miasta. Dwa dni później do Białegostoku wkroczyły oddziały polskie, a Niemcy opuścili miasto.

Kamila Bogacewicz

Do góry