• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rocznica spalenia Wielkiej Synagogi

80 lat temu, 27 czerwca 1941 r. rozpoczęła się zagłada białostockich Żydów, którzy przez wieki współtworzyli historię naszego miasta. Tego dnia niemieccy okupanci spalili Wielką Synagogę wraz z setkami uwięzionych w niej Żydów. Białystok w niedzielę oddał hołd ofiarom. Zorganizowano także okolicznościowe wydarzenia artystyczne.

Kwiaty pod pomnikiem spalonej Wielkiej Synagogi złożyli prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym wraz z radnymi – wiceprzewodniczącą Katarzyną Kisielewską-Martyniuk i Katarzyną Jamróz. Nie zabrakło także przedstawicieli organizacji żydowskich oraz mieszkańców Białegostoku.

Powstała na początku XX wieku przy ulicy Bożniczej (obecnie Suraskiej) Wielka Synagoga była w okresie międzywojennym najokazalszą synagogą białostocką. 27 czerwca 1941 r. hitlerowcy kazali przyjść do niej mężczyznom i chłopcom narodowości żydowskiej. Uwięzili ich w jej wnętrzu i podpalili budynek. Do tych, którzy próbowali się bronić, strzelali. Szacuje się, że w płomieniach zginęło od 700 nawet do 2,5 tys. osób.

Białystok pamięta o tym dramacie żydowskiej społeczności miasta i co roku oddaje hołd ofiarom „Czarnego piątku”. W tym roku, oprócz oficjalnych uroczystości zorganizowano także wydarzenia kulturalne, upamiętniające rocznicę tej tragedii.

W sobotę, 26 czerwca, o godz. 17.00 w sali kina Forum odbył się koncert zespołu Kroke, co w języku jidysz oznacza Kraków. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków muzycznych. Natomiast w poniedziałek, 28 czerwca, o godz. 18.00 w kawiarni Fama przy ulicy Legionowej wystąpi Katarzyna Breczko, stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku. Jej koncert „Muzyczny dar serca” poświęcony będzie pamięci Józefa Bartoszko – bohaterskiego Polaka, który wraz ze swoją żoną 80 lat temu uratował z płonącej Wielkiej Synagogi kilkunastu Żydów.

Opracowanie: Anna Kowalska

Do góry