• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rocznica Bitwy o Białystok

Dodana: 22.08.2016 13:48

22 sierpnia mija 96 lat od wydarzeń związanych z wojną polsko-bolszewicką 1920 roku. Tego dnia miała miejsce Bitwa o Białystok. Z tej okazji władze miasta przygotowały oficjalne uroczystości, w których wzięli udział także mieszkańcy miasta

W intencji ofiar wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. odprawiona została w niedzielę uroczysta msza święta. W poniedziałek, czyli w dokładną rocznicę bitwy, o godz. 11.00 nastąpiło złożenie kwiatów pod Pomnikiem-Krzyżem przy ul. Zwycięstwa, na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada oraz pod Pomnikiem 42. Pułku Piechoty w Parku Zwierzynieckim.

Nieco później, o godz. 12.00, uroczystości przeniosły się na Rynek Kościuszki. Tam odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej i złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach uczestniczyli mieszkańcy Białegostoku, samorządowcy, kombatanci.

Chcemy, aby pamięć o tych doniosłych dla historii miasta wydarzeniach była wśród mieszkańców żywa – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Największa w dziejach miasta, wygrana bitwa jest dla kolejnych pokoleń białostoczan nie tylko powodem do dumy, mamy też obowiązek czcić jej bohaterów.  

W związku z rocznicą Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało "Białostocką Gazetę Wojenną" poświęconą bitwie z 1920 roku, która zawiera opis ówczesnych wydarzeń, w tym przebieg walk i relacje ich uczestników. Wydawnictwo można było dostać wraz z weekendowym wydaniem jednej z regionalnych gazet.

Muzeum przygotowało też okolicznościowy album i wystawę plenerową o majorze Józefie Marjańskim, dowódcy batalionu, którego żołnierze wzięli na siebie główne walki o miasto. Marjański poległ na ulicy Warszawskiej. W centrum Białegostoku jest ulica jego imienia.

Anna Kowalska

Do góry