• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rekonstrukcja Bitwy Białostockiej

Dodana: 03.08.2017 13:23

Kategorie: Aktualności Muzeum

Zbliżająca się 97. rocznica Bitwy Białostockiej z 22 sierpnia 1920 roku to okazja do organizacji rekonstrukcji epizodu z wojny polsko-bolszewickiej i samej bitwy, która była największą w dziejach naszego miasta.

Baner Rekonstrukcja Bitwy Białostockiej

Nawiązując do ubiegłorocznej inscenizacji, która cieszyła się dużym zainteresowaniem białostoczan, Miasto Białystok i Muzeum Wojska ponownie organizują rekonstrukcję Bitwy Białostockiej. Koszt realizacji widowiska to 80 tys. zł.

Pokaz odbędzie się 20 sierpnia o godz. 13.00 na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej. Weźmie w nim udział ok. 120 rekonstruktorów z całej Polski oraz Obwodu Kaliningradzkiego i Białorusi. Rekonstrukcja obejmie 100 jednostek broni, wozy bojowe (2 czołgi Renault FT 17 i sowiecki samochód pancerny tzw. Puciłowski Austin) i 10 koni. Inscenizacja zostanie wzbogacona o scenografię i efekty pirotechniczne. W pobliżu miejsca pokazu zostaną ustawione 3 telebimy, na których przed godz. 13 zostaną wyświetlone archiwalne zdjęcia opatrzone komentarzami, dotyczące wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1920.

– Zapraszam mieszkańców Białegostoku na inscenizację, która w atrakcyjny sposób przybliża ważne dla naszej historii wydarzenie. Dzięki rekonstrukcji wielu białostoczan zainteresuje się historią miasta i zapamięta datę największej w dziejach bitwy na terenie Białegostoku: 22 sierpnia 1920 roku – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Widowisko potrwa ok. 45 minut. Potem rekonstruktorzy i pojazdy biorące w niej udział, udadzą się pod Muzeum Wojska. Tam będzie można obejrzeć z bliska czołgi i pancerne auto oraz porozmawiać z uczestnikami inscenizacji. Będzie też możliwość zwiedzania ekspozycji muzealnych. Chętni poczęstują się wojskową grochówką.

Agnieszka Błachowska

Do góry