• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rekonstrukcja Bitwy Białostockiej

Dodana: 22.08.2016 10:46

Kategorie: Aktualności Kultura

Dzisiaj obchodzimy 96. rocznicę Bitwy o Białystok, która rozegrała się 22 sierpnia 1920 r. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie rozpoczęły się już w niedzielę. Tysiące białostoczan obejrzało rekonstrukcję bitwy

W widowisku wzięło udział blisko 140 rekonstruktorów w strojach z lat dwudziestych, na ulicach słychać było strzały i wybuchy, a nad miastem szybował dwupłatowiec z czasów I wojny światowej.

– Jako władze miasta staramy się przypominać ludzi i zdarzenia z przeszłości Białegostoku. W ten sposób chcemy odbudowywać tożsamość białostoczan. Bardzo się cieszę, że tak wielu mieszkańców naszego miasta przybyło, aby zobaczyć rekonstrukcję – mówił zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Wokół skrzyżowania ulic Pałacowej i Warszawskiej, gdzie starły się wojska polskie i bolszewickie w 1920 roku, zgromadziły się tysiące mieszkańców. Podczas rekonstrukcji można było zobaczyć broń używaną w 1920 roku.

Bitwę Białostocką stoczono 22 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zakończyła się rozbiciem sił wroga wracającego z przegranej bitwy warszawskiej. Strona polska miała 34 zabitych i ponad 200 rannych, bolszewicy – ponad 800 zabitych i rannych, 8,2 tys. żołnierzy agresora dostało się do niewoli.

Po bitwie zostało w mieście kilka śladów. Wciąż stoi pomnik przy ul. Zwycięstwa, ustawiony w latach 30. w miejscu jednego ze starć. Między Placem Uniwersyteckim a Rynkiem Siennym jest ulica nosząca imię wielkiego bohatera bitwy. Józef Marjański, bo o nim mowa, był kapitanem 1 Pułku Piechoty Legionów. Po bohaterskiej walce zginął wówczas od kuli bolszewickiej. Poległych w tej bitwie chowano w różnych mogiłach, z czasem przeniesiono ich na cmentarz przy ul. Zwierzynieckiej. Tam też spoczął Marjański, po kilku latach jednak jego szczątki zostały przeniesione do rodzinnego Radomia.

Anna Kowalska

Do góry