• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Ranking Wprost – Białystok znów w czołówce

Dodana: 14.09.2016 14:53

Kategorie: Aktualności Biznes Promocja Ranking

Najnowszy ranking tygodnika Wprost „Najlepsi są wszechstronni”, potwierdził wysoką pozycję Białegostoku na tle pozostałych miast Polski

Białystok jest niekwestionowanym liderem jakości życia. Ranking tygodnika Wprost to kolejne zestawienie, w którym stolica Podlasia plasuje się na pierwszym miejscu w kategorii najlepsze miasto do życia.

To duże uznanie zająć wysoką lokatę w rankingu dotyczącym wszechstronnego rozwoju miasta, moja wieloletnia praca skupiona jest właśnie na kompleksowym rozwijaniu Białegostoku – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Niezmiennie cieszy mnie niemal 100 procentowy poziom satysfakcji mieszkańców z życia w Białymstoku. Pozytywne odczucia mieszkańców to najlepsza promocja dla miasta.

Stolicę Podlasia doceniono też za ponad 100-kilometrową sieć ścieżek rowerowych i duży udział terenów zielonych w powierzchni miasta. Uwadze autorów rankingu nie umknęła wysoka jakość edukacji. Białystok znalazł się w pierwszej dziesiątce ośrodków z najlepszymi wynikami egzaminów gimnazjalnych. Dodatkowo, doceniono nas w kategorii najbezpieczniejsze miasto. W tej części rankingu Białystok uplasował się na 4. pozycji, będąc najwyżej notowanym miastem spośród miast Unii Metropolii Polskich. Wpływ na wysoką lokatę miała duża wykrywalności sprawców przestępstw – na poziomie 59,3%.

Innym atutem, który podkreślają redaktorzy, jest duży udział mieszkańców Białegostoku w tworzeniu jego budżetu. Budżet Obywatelski Białegostoku obejmuje 0,81% całego budżetu (średnia dla polskich miast wynosi ok. 0,6%). Wrześniowe wyniki rankingu Wprost potwierdzają poprzednie badania. W styczniu, Białystok okazał się najlepszym polskim miastem do życia według Eurobarometru, opracowanego przez Komisję Europejską. 96% mieszkańców miasta zadeklarowało wysoki stopień satysfakcji z życia.

Zestawienie powstało w oparciu o dane pochodzące z Ministerstwa Finansów, Głównego Urzędu Statystycznego oraz ankiet nadesłanych przez poszczególne miasta. Redaktorzy tygodnika pod uwagę wzięli dochody własne, nakłady na inwestycje oraz zadłużenie. Sprawdzili również poziom bezrobocia, liczbę nowych podmiotów gospodarczych, wydanych pozwoleń na budowę oraz plany zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo w ankietach, rozesłanych do miast pojawiły się pytania o liczbę świadczonych e-usług, ekologię, udogodnienia dla niepełnosprawnych. Najwyżej punktowanymi kryteriami były finanse, jakość życia i otwartość na biznes.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.wprost.pl.

Katarzyna Ramotowska

Do góry