• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Przygotowania do ewakuacji

Dodana: 08.07.2017 13:38

W związku z koniecznością przeprowadzenia akcji ewakuacyjnej w niedzielę, 9 lipca, w Urzędzie Miejskim w Białymstoku zebrał się dziś ponownie sztab kryzysowy. W spotkaniu z prezydentem Białegostoku uczestniczyły wszystkie służby, dyrektorzy szpitali, instytucji zaangażowanych w akcję.

Podczas robót drogowych przy ul. K. Ciołkowskiego w Białymstoku znaleziono niewybuch z okresu II wojny światowej. Żeby saperzy mogli go usunąć, konieczna będzie ewakuacja mieszkańców części miasta. Przygotowania do tej operacji trwają od piątku. Straż Miejska, policja, strażacy informują bezpośrednio mieszkańców zagrożonej strefy o tym, że w niedzielę do godz. 12.00 będą musieli opuścić swoje mieszkania. Wręczają im ulotki z najważniejszymi informacjami.

Białostocka Komunikacja Miejska, oprócz zwykłych kursów autobusów, uruchomi w niedzielę, kwadrans przed godz. 9.00, 45 dodatkowych autobusów niskopodłogowych, którymi mieszkańcy będą wywożeni do siedmiu szkół na terenie Białegostoku. Będą one oznakowane literą „E”. W szkołach będą przygotowane zimne napoje i herbata.

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego zgromadziło już informacje o osobach niepełnosprawnych, starszych, samotnych, które będą potrzebowały specjalnej pomocy. Dla nich będą przygotowane specjalne busy.

Ruch samochodowy w zagrożonej strefie zostanie zamknięty o godz. 12.00. Policja będzie kierowała ruchem.

Wydobycie niewybuchu wiąże się ze spełnieniem określonych procedur zapewniających maksymalne bezpieczeństwo mieszkańców tej części miasta, stąd konieczność przeprowadzenia ewakuacji – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – To wielka akcja logistyczna, dlatego czynimy bardzo drobiazgowe, staranne przygotowania.

Przypomnijmy, że niewybuch został odkryty w czwartek, późnym popołudniem. Znaleziono niemiecką bombę ST 500. Promień siły rażenia takiej bomby sięga 1350 m. W tym rejonie zameldowanych jest ponad 7 tys. osób, oprócz tego ponad 2 tys. osób na terenie gminy Supraśl.

Wykaz ulic i numerów budynków, których dotyczy ewakuacja, mapa zagrożonego terenu oraz wykaz szkół, do których będą przewożeni mieszkańcy – znajdują się poniżej w załączniku.

Od godz. 12.00 do pracy przystąpią saperzy. Zakończenie akcji planowane jest na godz. 16.00. Wówczas mieszkańcy będą mogli wrócić do swoich domów. W tym celu ponownie zostaną uruchomione specjalne autobusy.

Służby zarządzania kryzysowego i policja apelują do osób objętych ewakuacją, aby opuszczając dom zabrały ze sobą dokumenty oraz najpotrzebniejsze rzeczy. Należy też pozamykać okna i drzwi oraz zabezpieczyć mienie.

Szczegółowych informacji przez całą dobę udziela Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – nr 85 743 61 48/49. W sobotę do godz. 20.00 oraz w niedzielę od godz. 8.00 do 16.00 będzie też czynna infolinia Urzędu Miejskiego – 85 879 79 79.

Anna Kowalska

Wykaz ulic i numerów budynków objętych ewakuacją

rozmiar: 35.75 KB DOCX pobierz

Wykaz szkół wytypowanych do przyjęcia ewakuowanej ludności

rozmiar: 16.76 KB DOCX pobierz

Ulotka informacyjna

rozmiar: 879.74 KB PDF pobierz

Mapa

rozmiar: 4.14 MB JPG pobierz

Wykaz ulic i numerów budynków objętych ewakuacją

rozmiar: 732.54 KB PDF pobierz

Wykaz szkół wytypowanych do przyjęcia ewakuowanej ludności

rozmiar: 136.88 KB PDF pobierz
Do góry