• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Promocja esperanto

Dodana: 04.01.2017 13:49

„Obiad u Zamenhofów” i „Spacery z Ludwikiem Zamenhofem” to projekty, które otrzymają wsparcie finansowe Miasta. Dotacje przyznano w ramach konkursu „Ludwik Zamenhof w 100. rocznicę śmierci”

Prezydent Białegostoku rozstrzygnął otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego planowanych do realizacji w 2017 roku (między 2 stycznia a 31 grudnia) – „Ludwik Zamenhof w 100. rocznicę śmierci”. Zostały przyznane dwie dotacje na kwotę 18 tys. zł.

Nr

Nazwa oferenta

Nazwa zadania

Wysokość dotacji

1

Białostockie Towarzystwo Esperantystów

„Obiad u Zamenhofów”

7 500 zł

2

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Regionalny Oddział
w Białymstoku

„Spacery z Ludwikiem Zamenhofem”

10 500 zł

W ramach projektu „Obiad u Zamenhofów” zostanie opracowana i wydana dwujęzyczna (polsko-esperancka) książka kucharska zawierająca oryginalne oraz zrekonstruowane przepisy z terytorium przedwojennej Polski północno-wschodniej oraz opis sztuki kulinarnej tamtego okresu. Wybór przepisów zostanie dokonany z uwzględnieniem tych potraw, które mogły gościć na stole rodziny Zamenhofów w Białymstoku i Warszawie. Wydawnictwu towarzyszyć będą otwarte dla mieszkańców warsztaty kuchni żydowskiej.

Z kolei projekt „Spacery z Ludwikiem Zamenhofem” polega na przygotowaniu i przeprowadzeniu cyklu trzech fabularyzowanych, tematycznych spacerów związanych z ważnymi datami z życia Ludwika Zamenhofa i ruchu esperanckiego w Białymstoku. Przewodnicy w trakcie spacerów będą wcielać się w postać Ludwika Zamenhofa. Dodatkowo wszystkie spotkania zostaną urozmaicone scenkami odegranymi przez przewodników (stroje z epoki, charakteryzacja, gra aktorska).

Przypominamy, że Miasto Białystok przygotowało także puzzle (składające się z 36 i 121 elementów) oraz zielone i czarne koszulki z artystycznie przerobioną reprodukcją muralu przedstawiającego Ludwika Zamenhofa w towarzystwie Jakuba Szapiro, Abrahama Zbara i białostoczan. Mural autorstwa Andrzeja Muszyńskiego znajduje się na ścianie budynku przy ul. L. Zamenhofa 26, w sąsiedztwie miejsca, gdzie urodził się twórca esperanto.

– W ten sposób Miasto Białystok włącza się w obchody setnej rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa, przypadającej na 2017 rok, a obchodzonej pod patronatem UNESCO – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. – To dobra okazja, aby przypomnieć tę wybitną postać, twórcę najpopularniejszego i najbardziej rozpowszechnionego na świece sztucznie stworzonego języka.

Ludwik Zamenhof, wychowywany w narodowościowym i językowym tyglu, jakim był Białystok w latach jego młodości, od dziecka pracował nad jednym wspólnym dla wszystkich językiem. Chciał, aby ten język sprzyjał dyskusji, wymianie myśli i poglądów i był łatwy w nauczeniu.

Kamila Busłowska

Do góry