• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Projekt nowej sieci szkół

Dodana: 12.01.2017 14:10

Kategorie: Aktualności Edukacja

Miasto Białystok przygotowało projekt uchwały dotyczącej projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjalnych do nowego ustroju szkolnego

Obowiązek podjęcia uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów wynika z ogólnopolskiej reformy oświaty.

Przygotowanie projektu uchwały poprzedziły konsultacje z dyrektorami szkół, rodzicami dzieci oraz Kuratorium Oświaty. W projekcie uchwały uwzględniono potrzeby uczniów i rodziców, warunki lokalowe, uwarunkowania komunikacyjne oraz odległość od placówek – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Miasto Białystok jest organem prowadzącym 24 publiczne gimnazja – 23 placówki skierowane są do młodzieży, w jednym uczą się osoby dorosłe. Spośród gimnazjów dla młodzieży dziewięć gimnazjów (nr 1, 11, 12, 17, 19, 20, 29, 30, 31) funkcjonuje w zespołach szkół ze szkołą podstawową. Zgodnie z zapisami nowej ustawy, z dniem 1 września 2017 r. zespół publicznych szkół, w skład którego wchodzi jedynie dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum, staje się ośmioletnią szkołą podstawową.

Trzy gimnazja (nr 8, 14, 32) funkcjonują obecnie w zespołach szkół z liceami ogólnokształcącymi. Ze względu na potrzebę odpowiedniego przygotowania młodzieży do podjęcia kształcenia w dyscyplinie short-track, Publiczne Gimnazjum nr 8 planuje się przekształcić w szkołę podstawową z oddziałami mistrzostwa sportowego a Publiczne Gimnazjum nr 32 Dwujęzyczne – w szkołę podstawową z oddziałami dwujęzycznymi. Z kolei Publiczne Gimnazjum nr 14 proponuje się włączyć do XIV Liceum Ogólnokształcącego.

Jedenaście gimnazjów (nr 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 13, 15, 16, 18) funkcjonuje samodzielnie. Mając na uwadze potrzebę zapewnienia miejsca realizacji obowiązku szkolnego wszystkim dzieciom z Białegostoku, proponuje się przekształcić 7 z tych gimnazjów (nr 2, 3, 9, 13, 15, 16, 18) w szkoły podstawowe. Dwa gimnazja (nr 5 i 6) zostaną włączone do szkół podstawowych (nr 14 i 12). Ze względu na warunki demograficzne i brak potrzeby powołania kolejnej szkoły podstawowej na Osiedlu Sienkiewicza, zaplanowano stopniowe wygaszenie Gimnazjum nr 4. Z kolei Publiczne Gimnazjum nr 7 powinno zostać włączone do X Liceum Ogólnokształcącego. Reforma edukacji wpłynie także na kształt sieci przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

– Kuratorium jest w ciągłym kontakcie z władzami Białegostoku, współpracujemy z miastem – mówi Jadwiga Szczypiń, Podlaski Kurator Oświaty.

Zmiany w sieci szkół spowodują większe wydatki finansowe w związku z wprowadzeniem siódmej klasy szkoły podstawowej. Liczba oddziałów klas siódmych będzie większa od potencjalnej liczby oddziałów klas pierwszych gimnazjalnych. Na wzrost kosztów wpłyną także zmiany w strukturze zatrudnienia, konieczność wyposażenia pracowni dydaktycznych i pomieszczeń dla oddziałów edukacji wczesnoszkolnej.

Projekt uchwały intencyjnej (w załączniku) zostanie skierowany pod obrady Rady Miasta Białystok, a następnie do zaopiniowania przez Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz związki zawodowe. Ostateczną decyzję dotyczącą nowej sieci szkół Rada Miasta musi podjąć do końca marca 2017 r.

Kamila Busłowska

Prezentacja

rozmiar: 1.14 MB PDF pobierz

Projekt uchwały

rozmiar: 1.11 MB PDF pobierz
Do góry