• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Program rewitalizacji – spotkania

Dodana: 06.12.2016 12:33

Zapraszamy mieszkańców na osiedlowe spotkania warsztatowo-konsultacyjne, na których zostaną określone potrzeby i działania rewitalizacyjne. Są one związane z opracowywaniem Programu Rewitalizacji Białegostoku

Miasto Białystok rozpoczęło pracę nad diagnozą umożliwiającą określenie obszarów, które wymagają zmiany. W tym tygodniu odbędzie się dziewięć spotkań warsztatowo-konsultacyjnych – w szkołach i na uczelniach. Pomogą one wskazać potrzeby w zakresie działań rewitalizacyjnych na terenie konkretnych osiedli. Wnioski ze spotkań posłużą do opracowania szczegółowej charakterystyki osiedla oraz określenia wizji i celów zmian.

Pierwsze spotkanie odbyło się 5 grudnia na Starosielach, najbliższe zostaną zorganizowane dziś (6 grudnia) na Dziesięcinach (Szkoła Podstawowa nr 37, godz. 16.00) i Antoniuku (Wyższa Szkoła Ekonomiczna, godz. 18.00). W kolejnych dniach (7-9 grudnia) na osiedlach: Przydworcowe, Bema, Sienkiewicza, Centrum, Dojlidy i Skorupy. Szczegółowy harmonogram oraz informacje o programie można znaleźć w zakładce Rewitalizacja.

Rewitalizacja to działania dążące do poprawy sytuacji w mieście, w obszarach, na których zidentyfikowano stan kryzysowy. Działania obejmują strefę społeczną, gospodarczą, techniczną oraz przestrzenną. Dzięki ich realizacji można poprawić warunki do życia, wypoczynku i rozwoju gospodarczego.

Program rewitalizacji jest planem wyprowadzania obszarów zdegradowanych ze stanu kryzysowego. Działania pomogą rozwiązać zagadnienia społeczne oraz towarzyszące im problemy w sferze gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej, technicznej i środowiskowej. Będą miały charakter systemowy i przyczynią się do rozwoju tych sfer. Program rewitalizacji Białegostoku powinien zostać opracowany do końca czerwca 2017 roku.

– Zależy nam, aby dzięki programowi zdiagnozować w naszym mieście obszary najbardziej zdegradowane, które w dalszej kolejności można będzie objąć wsparciem, aby wyprowadzić je ze stanu kryzysowego – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Stworzenie programu rewitalizacji Białegostoku zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy polega na opracowaniu diagnozy i wyznaczeniu obszarów wymagających zmiany. Drugi – na opracowaniu części projekcyjnej programu. W obydwu etapach ważny jest udział mieszkańców – uczestników badań i konsultacji.

Kamila Busłowska

Plakat Program rewitalizacji miasta Białegostoku

Do góry