• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Premiera filmu o Piłsudskim

Dodana: 14.12.2017 11:11

Kategorie: Aktualności Kultura

Uroczysty, premierowy pokaz filmu dokumentalnego „17 dni, które zadecydowały o Polsce” – w najbliższy poniedziałek (18 grudnia) w Białymstoku. To produkcja, która została zrealizowana w ramach Konkursu Filmowego zorganizowanego przez białostocki Urząd Miejski w 2016 roku.

Twórcy filmu zapraszają 18 grudnia do Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A na godz. 17.30. Dla mieszkańców Białegostoku została przygotowana pula bezpłatnych wejściówek. W jaki sposób można je otrzymać? Informacje o tym można znaleźć na Facebooku Wschodzący Białystok.

Jury Konkursu Filmowego w 2016 roku postanowiło przyznać temu projektowi dofinansowanie w wysokości 30 tysięcy złotych uznając, że jest to historia wpisująca Białystok w proces kształtowania się polskiej państwowości – mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. – Zapraszamy na uroczystą premierę.

Producentem filmu jest STS Media TV Sp. z o.o. Jest to inscenizowany film dokumentalny zrealizowany według scenariusza i w reżyserii Leszka Staronia. Ukazuje rolę Józefa Piłsudskiego – honorowego obywatela Miasta Białegostoku – w walce o wschodnie granice naszej Ojczyzny. Opowiada o wojnie polsko-sowieckiej 1920 roku, a dokładniej o okresie, kiedy Kwatera Główna Naczelnego Wodza wydzielona ze Sztabu Wojska Polskiego została przeniesiona do Białegostoku. Celem było stworzenie warunków dla Naczelnego Wodza, aby mógł bezpośrednio, będąc jak najbliżej frontu, dowodzić 2 i 4 Armią w czasie Bitwy Niemeńskiej. Armia Czerwona została wówczas rozbita i zmuszona do całkowitego wycofania się z zajmowanych terenów. Konsekwencją zwycięstwa był wymuszony na Rosji Sowieckiej kształt wschodniej granicy Polski. Dramatyczne wydarzenia wojenne tamtych 17 dni jesienią 1920 roku, spędzonych w Białymstoku, wspomina J. Piłsudski jadąc do naszego miasta w roku 1921, by przyjąć honorowe obywatelstwo.

Opis przyjazdu Józefa Piłsudskiego i spędzonego przez niego dnia w Białymstoku przytacza dziennikarz (w tej roli Andrzej Lechowski – dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku), który współcześnie odbywa spacer po mieście śladami pobytu marszałka.

Anna Kowalska

Do góry