• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Pojedziemy Wiosenną

Dodana: 22.06.2018 12:10

Przebudowa ulicy Wiosennej dobiegła końca. W sobotę, 23 czerwca, ruch zostanie tam wznowiony. Władze miasta przeprowadziły tę inwestycję po to, by poprawić komunikację w mieście i ułatwić przejazd autobusom.

23 czerwca 2018 r. o godz. 6.00 nastąpi otwarcie dla ruchu nowo wybudowanej ulicy Wiosennej, na odcinku od ul. Wiejskiej do skrzyżowania z ul. K. Ciołkowskiego. W związku z nową organizacją ruchu zalecana jest szczególna ostrożność i ograniczenie prędkości do 30km/h. Na trasę wrócą także autobusy Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

Przebudowa ulicy Wiosennej rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku. Przedsięwzięcie polegało na rozbudowie tej ulicy na odcinku od Kawaleryjskiej do skrzyżowania z ul. K. Ciołkowskiego. Objęło także to skrzyżowanie oraz niezbędną infrastrukturę. Długość odcinka, który został przebudowany, wynosi w sumie ok. 830 m. Inwestycja kosztowała ok. 15,3 mln zł.

– Decydując się na tę przebudowę chcieliśmy poprawić komunikację w tej części miasta. Chodziło nam o to, by ułatwić przejazd autobusom i samochodom. Także piesi i rowerzyści będą bezpieczniejsi – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. – Inwestycja pozwoliła też na uporządkowanie i zagospodarowanie terenu znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie tej ulicy.

Ulica składa się z dwóch jezdni po dwa, a na niektórych odcinkach po trzy pasy ruchu. Skrzyżowania z ul. 11 Listopada i Słoneczną oraz z ul. Kawaleryjską zostały rozbudowane. Wzdłuż ul. Wiosennej powstały nowe chodniki i ścieżki rowerowe, a także przystanki autobusowe z zatokami. Jest pas dla autobusów i 14 dodatkowych miejsc parkingowych, co ułatwi dostęp do okolicznych obiektów.

Inwestycja była realizowana w ramach projektu „Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku”, na który Miasto otrzymało dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia w wysokości 105 mln 428 tys. zł. Projekt obejmuje m.in. przebudowę ulic R. Kaczorowskiego i Legionowej, która już została dokonana, a także A. Mickiewicza, K. Pułaskiego. Pozwoli także na zakup kolejnych niskoemisyjnych i niskopodłogowych autobusów komunikacji miejskiej, biletomatów oraz rozbudowę systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. Dzięki temu na przystankach pojawią się tablice wyposażone w automatyczną emisję zapowiedzi głosowych.

Anna Kowalska

Do góry