• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Podsumowanie akcji zbierania żołędzi

Dodana: 22.01.2016 14:08

Kategorie: Aktualności Edukacja Gospodarka Komunalna

Trzydzieści pięć placówek edukacyjnych – żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych – w ramach akcji zbierania żołędzi dla zwierząt z białostockiego ZOO zebrało ponad 758 kilogramów żołędzi

W projekcie „Zbieramy żołędzie dla zwierząt z Akcentu ZOO w Białymstoku” udział wzięły trzydzieści trzy placówki z Białegostoku, jedna z Wasilkowa i jedna z Sokółki. Najwięcej żołędzi zebrały trzy białostockie przedszkola: Przedszkole Samorządowe nr 58 Integracyjne, Przedszkole Samorządowe nr 44 i nr 5 w Białymstoku. Dzieci z przedszkola nr 58 zebrały 100 kg, z placówki nr 44 – 61,4 kg, a z PS nr 5 – 60 kg. Do akcji zbierania żołędzi przyłączyło się również Przedszkole Samorządowe nr 77, które żołędzie dostarczało bezpośrednio do ZOO, placówka zebrała ok. 120 kg.

– Młodzi białostoczanie wraz ze swoimi opiekunami i nauczycielami zebrali łącznie 758,7 kg żołędzi – mówi zastępca prezydenta Robert Jóźwiak. – Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w naszej akcji i zachęcamy do włączenia się w kolejne edukacyjno-ekologiczne działania organizowane przez Urząd Miejski w Białymstoku.

Celem ubiegłorocznej akcji była m.in. chęć rozwijania u dzieci proekologicznych zachowań, wrażliwości na los zwierząt i nauka wykorzystywania zasobów przyrody. Przypominamy, że zwierzętami, których dietę uzupełniają żołędzie są m.in. daniele, jelenie, dziki i żubry.

Warto wiedzieć, że białostockie ZOO jest czynne przez cały rok, wstęp na teren obiektu jest bezpłatny. Zapraszamy do odwiedzania, między październikiem a marcem, w godz. od 9.00 do 16.00. Od kilku lat Akcent zmienia swoje oblicze, od 2010 roku trwa modernizacja obiektu. Ogród pełni bardzo ważną rolę placówki edukacyjno-dydaktycznej dla dzieci i młodzieży.

W białostockim ZOO mieszkają m.in. zwierzęta parzystokopytne (żubr, daniel, jeleń, koza karłowata, dzik), nieparzystokopytne (konik polski, osioł, kuc szetlandzki) oraz drapieżniki (niedźwiedź brunatny, żbik europejski, wilk). Część ekspozycji stanowią ptaki, są różne gatunki bażantów i drapieżników, np. puchacz, puszczyk i myszołów zwyczajny. Na wybiegu nad stawem mieszka bocian biały, łabędź niemy i liczne gatunki kaczek, a wśród nich kolorowa mandarynka i karolinka. Z kolei w „zwierzęcym przedszkolu” mieszkają świnki wietnamskie i króliki.

Kamila Busłowska

Akcent ZOO

Pliki do pobrania

Wykaz placówek

rozmiar: 34.78 KB PDF pobierz

Wykaz placówek

rozmiar: 65.5 KB DOC pobierz
Do góry