• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Paweł Adamowicz uhonorowany

Dodana: 20.05.2019 12:43

Kategorie: Aktualności

Podczas poniedziałkowej (20 maja) sesji Rada Miasta przyznała pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku prezydentowi Gdańska – Pawłowi Bogdanowi Adamowiczowi.

Decyzją Rady Miasta Białystok Paweł Bogdan Adamowicz znalazł się w gronie osób wyróżnionych – honorowych obywateli naszego miasta. Wśród nich są m.in. Ryszard Kaczorowski, Józef Piłsudski i Lech Wałęsa.

– Paweł Adamowicz był wybitnym polskim samorządowcem, człowiekiem wolności i solidarności. Swoim życiem udowodnił, czym jest oddanie i poświęcenie dla spraw publicznych – mówił podczas sesji Rady Miasta Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. – Pozostanie wzorem samorządowca, człowieka czynu oraz niedoścignionym przykładem służby miastu i jego mieszkańcom.

Paweł Bogdan Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 r. w Gdańsku. Już w szkole średniej włączył się w konspirację solidarnościową. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas strajku solidarnościowego studentów w 1988 r. był przewodniczącym Studenckiego Komitetu Strajkowego. Po studiach był zatrudniony na Uniwersytecie Gdańskim jako asystent w Katedrze Historii i Prawa Polskiego, w latach 1990-1993 był prorektorem UG, a w 1996 r. został radcą prawnym.

Paweł Bogdan Adamowicz od samego początku uczestniczył w narodzinach samorządności i w procesie transformacji ustrojowej Polski, m.in. jako współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego w 1990 r. W tym samym roku po raz pierwszy został radnym Miasta Gdańska z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” i jednocześnie delegatem Miasta Gdańska do Sejmiku ówczesnego Województwa Gdańskiego. W drugiej kadencji (1994-1998) zasiadał w Radzie Miasta jako radny z listy Unii Wolności. Gdy w 1998 r. koledzy i koleżanki z rady wybrali go na prezydenta Gdańska – miał 33 lata.

W 2002 r. Paweł Bogdan Adamowicz współzakładał Platformę Obywatelską i w tym samym roku, w pierwszych wyborach bezpośrednich na stanowisko prezydenta Gdańska, uzyskał 72 proc. poparcia mieszkańców. W ostatnią, szóstą kadencję prezydencką (listopad 2018 r.) wszedł z wynikiem blisko 65 proc. głosów w II turze.

Angażował się w rozwój polskich miast. W roku 2007 prezydenci największych polskich miast wybrali go na prezesa zarządu Unii Metropolii Polskich, funkcję tę sprawował do 2015 r. Był orędownikiem spraw metropolitalnych nie tylko na polu lokalnym, ale także krajowym i zagranicznym. Jego doświadczenia i pomysły w zakresie współpracy między polskimi miastami stanowią inspirację do dalszych prac nad umacnianiem samorządności w Polsce.

13 stycznia 2019 r. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, tuż przed godz. 20 zaatakował go nożownik, zadając mu trzy ciosy. Zmarł w poniedziałek, 14 stycznia 2019 r. Miał niespełna 54 lata.

(oprac. Agnieszka Błachowska)

fot. Gdańsk.pl

Do góry