• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Pamiętamy o „Niepodległej”

Dodana: 10.05.2018 12:55

Jutro (11 maja) odbędą się pierwsze dwugodzinne przejażdżki zabytkowym „ogórkiem” z okazji rocznicy niepodległości Polski. To inauguracja cyklu wycieczek, które będą realizowane 11 dnia każdego miesiąca do końca wakacji. W maju organizowane są również inne wydarzenia nawiązujące do jubileuszu stulecia „Niepodległej”.

Wycieczki wiekowym Jelczem, organizowane w ramach obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbędą się 11 maja, 11 czerwca, 11 lipca i 11 sierpnia. Każdego dnia autobus wyruszy w miasto dwa razy, o godz. 11.00 i 17.00. Start z przystanku przy Pałacu Branickich, na Placu Jana Pawła II. Trwające dwie godziny przejażdżki w towarzystwie przewodnika PTTK będą odbywać się szlakiem białostockich koszar, cmentarzy i miejsc związanych z Bitwą Białostocką.

– Wśród różnych wydarzeń organizowanych w naszym mieście przez cały rok, upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości, wycieczki zabytkowym „ogórkiem” z pewnością będą atrakcją dla mieszkańców i turystów. Zapraszam do udziału w historycznych przejażdżkach – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

W ramach obchodów stulecia niepodległości Polski w tym miesiącu odbędą się również inne wydarzenia. 16 maja (godz. 12.00) w centrum wystawienniczym przy ul. Kościelnej 1A Muzeum Pamięci Sybiru zorganizuje projekcję filmu „Orzeł i chryzantemy” i spotkanie z reżyserem Jackiem Wanem. Film opowiada o potomkach Bronisława Piłsudskiego w Japonii i jego osiągnięciach w utrwalaniu kultury Ajnów. Trzy dni później (19 maja) w godz. 15.00-16.30 odbędzie się happening towarzyszący wystawie plenerowej przed Archiwum Państwowym. Najmłodsi będą mogli z piasku stworzyć portrety dwóch braci Piłsudskich. O godz. 17.00 zostanie otwarta wystawa „Z zesłania na wyżyny nauki. Polscy badacze Syberii”.

W sobotę (19 maja) można także wybrać się na wystawę poświęconą J. Piłsudskiemu i gen. Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu. Zostanie otwarta w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. L. Waryńskiego o godz. 19.00 w ramach „5. Pulsu sztuki”. Z kolei Dom Kultury „Śródmieście” oraz Muzeum Wojska w Białymstoku zorganizują Święto Ulicy Jana Kilińskiego pod hasłem „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. W programie m.in. występy muzyczne, taneczne, spacer z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, wystawy i konkursu, gry i zabawy z okresu międzywojennego. Impreza ma się odbyć 27 maja.

Agnieszka Błachowska

Do góry