• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Dodana: 19.12.2017 15:30

Kategorie: Aktualności

Białystok upamiętnił gest solidarności mieszkańców Białostocczyzny z Narodem Węgierskim w 1956 roku. Dziś (19 grudnia) przed budynkiem Archiwum Państwowego na Rynku Kościuszki odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej.

W uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej naszą solidarność z Węgrami podczas wydarzeń w 1956 roku, określanych jako Rewolucja 1956, wzięła udział Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Węgier w Rzeczpospolitej Polskiej Urszula Zuzanna Kowacz. W uroczystości uczestniczyli również m.in. prezydent Tadeusz Truskolaski, wicewojewoda Jan Zabielski oraz Józef Mozolewski, przewodniczący regionu podlaskiego NSZZ Solidarność.

– Pamięć o wydarzeniach w Polsce i na Węgrzech w 1956 roku powinna być w nas żywa. Manifestacje w obronie wolności i demokracji mają duże znaczenie, tym bardziej jeśli okupione są represjami – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Uczestnicy uroczystości wysłuchali hymnów Węgier i Rzeczypospolitej Polskiej. Złożyli też wieńce pod odsłoniętą tablicą pamiątkową.

Agnieszka Błachowska

Do góry