• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Ochrona powietrza w Białymstoku

Dodana: 08.12.2016 13:55

Miasto Białystok planuje realizację projektu „Modernizacja indywidualnych źródeł energii cieplnej lub elektrycznej w Białymstoku”. Zamierza ubiegać się o dofinansowanie na ten cel z funduszy unijnych. Dzięki projektowi białostoczanie mieszkający w domach jednorodzinnych mogliby otrzymać dotacje na wymianę swoich starych pieców na nowoczesne, ekologiczne

Istotą projektu jest modernizacja indywidualnych kotłowni i pieców. O dotacje na wymianę urządzeń lub instalację odnawialnych źródeł energii będą mogli ubiegać się mieszkańcy Białegostoku – właściciele budynków jednorodzinnych. W ramach zadania planuje się objęcie nim do 2019 r. czterystu gospodarstw domowych. Szacowana całkowita wartość projektu wynosi 8 mln zł. W ten sposób Miasto Białystok chce walczyć z zanieczyszczaniem powietrza w mieście.

Miasto realizuje już podobne zadania związane z ochroną powietrza. W bieżącym roku po raz pierwszy ogłoszono nabór wniosków o udzielenie dotacji w ramach programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Białegostoku. Był to projekt pilotażowy, który spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. W trakcie trwania projektu – w dniach od 1 do 12 sierpnia 2016 r. – wpłynęło 89 wniosków od mieszkańców.

W związku z dużym zapotrzebowaniem białostoczan na takie inicjatywy planujemy poszerzenie zakresu dotychczasowych działań – mówi zastępca prezydenta Robert Jóźwiak. – Chcielibyśmy zwiększyć środki finansowe na zadania służące ochronie powietrza.

Na grudniowej sesji zostanie radnym przedstawiony projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na realizację projektu „Modernizacja indywidualnych źródeł energii cieplnej lub elektrycznej w Białymstoku”. Celem projektu jest ograniczenie emisji szkodliwych pyłów i gazów (w tym CO2) pochodzących z domowych pieców grzewczych w ramach tzw. niskiej emisji, która powoduje, że na obszarze miasta występują stężenia przewyższające standardy jakości powietrza, wymagane prawem krajowym i unijnym.

Anna Kowalska

Do góry