• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Nowe miejsca pracy w Białymstoku

Dodana: 21.09.2016 14:55

Kategorie: Aktualności Biznes Inwestycje

Standard Motor Products Inc. – producent komponentów zarządzania silnikiem – rozwija działalność produkcyjną w Białymstoku. Zarząd SMP podjął decyzję o przeniesieniu produkcji grzybkowych cewek zapłonowych z fabryki w Greenville w Południowej Karolinie (USA) do SMP Poland w Białymstoku. W białostockiej fabryce powstanie 65 nowych miejsc pracy

Standard Motor Products to firma z blisko stuletnią tradycją, notowana na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jest liderem w produkcji komponentów, które montowane są w silnikach m. in. takich marek jak GM, Ford, Fiat Chrysler, Hyundai, VW, Toyota, Audi oraz John Deer, Cummins, Perkins, CNH.

Polska spółka córka – SMP Poland Sp. z o. o. – jest obecna w Białymstoku od 2006 roku. Kierownictwo grupy Standard Motor Products podjęło decyzję o przeniesieniu produkcji cewek zapłonowych z Greenville w Południowej Karolinie (USA) do Białegostoku. Dzięki temu w naszym mieście produkowanych będzie dodatkowo 1,8 mln sztuk cewek rocznie, które stosowane są przede wszystkim w samochodach Ford’a. W sumie firma SMP Poland będzie produkować prawie 6 mln sztuk cewek zapłonowych rocznie.

– Jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że możemy kontynuować rozbudowę naszego zakładu w Białymstoku. Stabilność, dobry klimat inwestycyjny i współpraca z władzami miasta, a także dostęp do wykwalifikowanej kadry inżynieryjnej to jedynie kilka z głównych atutów Białegostoku, jako lokalizacji produkcyjnej – powiedział Larry Sills, szef rady nadzorczej SMP Inc.

W ramach inwestycji – wartej ok. 10 mln zł – zostaną zakupione i przeniesione nowe urządzenia do produkcji w postaci wtryskarek tworzywa sztucznego, nawijarek uzwojenia pierwotnego i wtórnego, linii do zalewania próżniowego wraz z systemem zintegrowanych pieców oraz testerów.

Dzięki tej inwestycji powstanie 65 nowych miejsc pracy, z czego 50 to miejsca pracy o charakterze produkcyjnym. Pozostałe osoby znajdą zatrudnienie na stanowiskach okołoprodukcyjnych i biurowych. W kolejnych 3 latach, SMP – zatrudniająca dziś już 500 osób – planuje wzrost zatrudnienia do 700 osób.

– Decyzję firmy przyjmuję z radością. Z jej przedstawicielami spotykałem się wielokrotnie i przekonywałem, że warto u nas inwestować. Udało się – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Standard Motor Products Inc. powstała w 1919 roku. Wartość sprzedaży sięga 1 mld USD rocznie i stanowi 70% rynku wtórnego w zakresie komponentów do zarządzania silnikiem w Stanach Zjednoczonych. Firma operuje w 22 lokalizacjach na świecie, które łącznie zajmują 280 tys. m2. Główna siedziba znajduje się na Long Island w Nowym Jorku

Koncern obecny jest w Polsce od kwietnia 2006 roku, kiedy w Białymstoku powstała spółka córka – Standard Motor Products Poland. Pracownicy SMP Poland projektują i produkują komponenty zarządzania silnikiem stosowane w samochodach oraz maszynach wielu marek zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, m. in.: cewki zapłonowe, czujniki prędkości, położenia, ciśnienia, temperatury. Firma wdraża ok. 100 nowych wyrobów rocznie, które są od podstaw zaprojektowane, walidowane oraz wdrożone do produkcji w Białymstoku. Coroczne inwestycje firmy związane z nowymi wyrobami sięgają 15-20 mln zł. Około 10% białostockiej kadry stanowią inżynierowie zatrudnieni w działach projektowania wyrobów, procesów produkcyjnych oraz laboratorium.

Katarzyna Ramotowska

Do góry