• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Narodowe Czytanie z Wyspiańskim

Dodana: 24.08.2017 13:03

Kategorie: Aktualności Kultura

W przyszłą sobotę, 2 września, wszyscy białostoccy miłośnicy książek i dobrej literatury spotkają się na Rynku Kościuszki, a także m.in. w miejskich placówkach kultury. W tym dniu w całej Polsce odbędzie się akcja Narodowe Czytanie. W akcji wezmą udział samorządowcy, ludzie kultury i sztuki oraz mieszkańcy.

Akcja Narodowe Czytanie odbędzie się 2 września. Tegoroczna edycja poświęcona jest dziełu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – wybitnego dramatopisarza, poety, malarza, twórcy nowoczesnego teatru polskiego.

W Białymstoku wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00. W Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. H. Sienkiewicza 26 „Wesele” będą czytać Sybiracy. O tej samej porze Muzeum Wojska zaprasza białostoczan i turystów do swojej siedziby przy ul. J. Kilińskiego 7. Chętni otrzymają przygotowany tekst i wcielą się w jedną z ról dramatu. W ramach akcji będzie można w tym dniu bezpłatnie obejrzeć muzealne wystawy. Godzinę później, o 12.00, aktorzy Białostockiego Teatru Lalek spotkają się w Pijalni Czekolady przy Rynku Kościuszki 17, gdzie zaprezentują publiczności wybrane fragmenty „Wesela”.

Po południu, o godz. 15.00, w głośnej lekturze dramatu będzie można uczestniczyć przy Rynku Kościuszki, przed Ratuszem. Gości i publiczność zaprasza Książnica Podlaska. Akcję rozpoczną aktorzy, którzy wcielą się w Parę Młodą. Prowadzący spotkanie wystąpi w roli Gospodarza i zaprosi publiczność oraz przechodniów do wspólnego czytania. Fragmenty utworu zostaną odczytane w języku esperanto. Do „występów” już przygotowują się zaproszeni goście, m.in. zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

– Takie wydarzenia nie tylko zachęcają do sięgania po najwybitniejsze dzieła literatury polskiej, ale też budują nasze poczucie wspólnoty i jedności, skłaniają do refleksji o naszej kulturze i historii – mówi Rafał Rudnicki.

Na to spotkanie Muzeum Podlaskie przygotowało instalację prezentującą powojenne afisze teatralne „Wesela”. Będą też zajęcia edukacyjno-plastyczne, warsztaty, pokaz tworzenia zapisów alfabetem Braille’a, a na zakończenie wystąpi zespół „Kurpie Zielone”.

Narodowe Czytanie odbyło się w Polsce po raz pierwszy w 2012 roku. W tym roku na lekturę tej akcji można było głosować od 23 stycznia do 15 lutego. Do wyboru były cztery książki: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego”, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowski” Juliusza Słowackiego i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego”. Łącznie oddano 37 tys. głosów, „Wesele” uzyskało prawie 18 tys.

Anna Kowalska

Do góry