• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Mieszkania dla wytchnienia

Dodana: 13.06.2018 13:42

Kategorie: Aktualności Sprawy Społeczne Niepełnosprawni

Dwa miesiące temu z inicjatywy Miasta w Białymstoku powstało pierwsze mieszkanie wytchnieniowe. Profesjonalni opiekunowie zapewniają w nim czasową opiekę dorosłym osobom z autyzmem i niepełnosprawnym intelektualnie. W tym czasie rodzice mogą odpocząć lub załatwić niezbędne sprawy. Z tej propozycji skorzystało już 9 rodzin.

Od kwietnia 2018 r., ze wsparciem finansowym Miasta Białystok, przy ul. I. Malmeda działa mieszkanie wytchnieniowe dla niepełnosprawnych. Lokal należący do gminy został wyremontowany i przystosowany do potrzeb podopiecznych. Do dyspozycji opiekunów i lokatorów są ponad 64 m2. Prowadzeniem placówki zajmuje się Fundacja „Oswoić Świat”.

W mieszkaniu pod czasową opieką znajdują się dorosłe osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz ze spektrum autyzmu. Dzięki temu ich rodzice mogą np. pójść do szpitala na zaplanowany zabieg, wyjechać do sanatorium czy po prostu odpocząć. Jednorazowy pobyt w takim mieszkaniu nie może być dłuższy niż 3 tygodnie. Koszt prowadzenia tego miejsca w 2018 r. wynosi 130 tys. zł.

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromnym obciążeniem dla rodziców i opiekunów jest ciągłe zajmowanie się niepełnosprawnym dzieckiem. Chcemy pomóc tym, którzy czasem potrzebują czasu dla siebie, bez względu na powód – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Każdy człowiek musi czasem odpocząć, a co dopiero osoby, dla których codziennością jest choroba i cierpienie.

Od 2012 roku Miasto Białystok realizuje zadania z zakresu mieszkalnictwa wspieranego. Do tej pory przeznaczono na ten cel prawie 2,3 mln zł. Oferta takich mieszkań dostosowywana jest do potrzeb i oczekiwań niepełnosprawnych białostoczan oraz ich rodzin. Wcześniej funkcjonowały mieszkania chronione-treningowe dla niepełnosprawnych intelektualnie i z zaburzeniami psychicznymi, teraz adaptacyjne i treningowe.

Obecnie z miejskim wsparciem finansowym prowadzone są 4 mieszkania dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Dwa z nich to mieszkania treningowe, przeznaczone do nauki samodzielnego życia pod okiem trenera. Skorzystało z nich 15 osób. Kolejne dwa to adaptacyjne – z nich skorzystały 4 osoby. Służą jako kolejny etap – samodzielne życie w lokalu odwiedzanym przez koordynatora. Wsparcie finansowe mieszkań treningowych w 2018 roku wyniosło 210 tys. zł, adaptacyjnych – 12,5 tys. zł.

Miasto jest także w trakcie tworzenia programu na rzecz mieszkalnictwa wspomaganego na lata 2018-19. Dokument ma być gotowy w ciągu 3 miesięcy.

Kamila Bogacewicz

Do góry