• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Dodana: 05.12.2017 15:10

Kategorie: Aktualności Organizacje pozarządowe

Dziś (5 grudnia) przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To okazja do docenienia aktywności i bezinteresownego zaangażowania wolontariuszy w rozwiązywanie problemów i pomoc potrzebującym.

W Białymstoku działa wielu wolontariuszy, m.in. w Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych. Jedni angażują się w pomoc systematycznie i długoterminowo, inni są aktywni podczas organizacji poszczególnych akcji. Wolontariusze pracują np. przy organizacji konkursu „8 Wspaniałych”, pomagają w odrabianiu lekcji w świetlicach socjoterapeutycznych, przygotowują zbiórki żywności, rozmawiają z młodzieżą o tolerancji. Dzięki nim wielu ludzi ma możliwość kontaktu z innymi i wyjścia z domu, otrzymuje wsparcie i czuje się mniej samotnie.

– Warto zauważyć i docenić rolę, jaką pełnią wolontariusze. Pomagają dzieciom, organizują zbiórki żywności, prowadzą akcje charytatywne – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Mam ogromny szacunek do ich zaangażowania. Dlatego dziś symbolicznie włączam się w wolontariat.

Wolontariat jest otwarty dla wszystkich chętnych. Dziś prezydent Białegostoku został wolontariuszem i spędził czas z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej przy ul. Baranowickiej. Czytał bajki, grał w warcaby, układał puzzle i rozmawiał. Następnie wraz z opiekunką odprowadził grupę do sali doświadczania świata i na rehabilitację.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza 18 grudnia o godz. 12.00 w Białostockim Teatrze Lalek odbędzie się Gala Wolontariatu, podczas której białostockim wolontariuszom zostaną wręczone pamiątkowe medale.

Dzień Wolontariusza jest obchodzony od 1985 roku. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Ma przypominać o pracy, jaką na rzecz społeczności wykonują wolontariusze działający w organizacjach pozarządowych czy jednostkach miejskich.

Agnieszka Błachowska

Do góry