• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Miasto wsparło Onkologię

Dodana: 19.01.2018 14:14

Pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii korzystają już z nowoczesnego sprzętu medycznego zakupionego dzięki wsparciu z budżetu Białegostoku. W ostatnim czasie Miasto na ten cel przekazało prawie 190 tys. zł.

Na blok operacyjny w Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie zakupiono narzędzia chirurgiczne wykorzystywane do wykonywania operacji laparoskopowych nowotworów, materac stabilizujący oraz lampy (100 tys. zł). Z kolei stół niezbędny do przeprowadzania zabiegu termolezji (ok. 87,5 tys. zł) przystosowany do współpracy z ramieniem C doposażył Pododdział Leczenia Bólu. Służy on także do przeprowadzania innych zabiegów niosących ulgę w cierpieniu. Zakup sfinansowano z dotacji z budżetu Miasta Białystok.

To bardzo ważne, aby mieszkańcy Białegostoku i województwa podlaskiego mieli dostęp do nowoczesnego sprzętu i metod leczenia – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. – To przecież decyduje o zdrowiu i życiu ludzi, dlatego warto wspierać tego typu inwestycje.

Na Pododdziale Leczenia Bólu w trakcie miesiąca jest wykonywanych średnio ok. 120 zabiegów termolezji. Przeprowadza się je w celu ograniczenia lub redukcji bólu przewlekłego przy użyciu wytwarzających wysoką temperaturę lub przewodzących fale radiowe igieł, stosowanych do wyłączenia fragmentów nerwów. By igły mogły dotrzeć w miejsce przeznaczenia z największą precyzją, przeprowadzający zabieg posługuje się obrazem USG.

– Chcemy przywracać naszym pacjentom cierpiącym na przewlekłe bóle radość życia, a naszym specjalistom stworzyć komfortowe warunki pracy. Nowo zakupiony stół zwiększa bezpieczeństwo i znacznie ułatwia wykonywanie zabiegów termolezji – podkreśla dyrektor BCO Magdalena Joanna Borkowska.

Specjaliści w BCO miesięcznie wykonują także średnio 10 zabiegów neurolizy. Taki zabieg polega na czasowym lub stałym przerwaniu przewodzenia włókien lub splotów nerwowych za pomocą czynników chemicznych, fizycznych lub mechanicznych. W tym celu wykorzystywane są m.in. wysokie i niskie temperatury.

Miesięcznie w BCO przeprowadza się również ok. 10-15 blokad diagnostyczno-prognostycznych. Polega to na podaniu środka miejscowo znieczulającego w okolicę włókien lub splotów nerwowych, aby doprowadzić do czasowego przerwania przewodzenia przez nie impulsów bólowych u pacjenta. Celem takiego zabiegu jest zdiagnozowanie struktur nerwowych odpowiedzialnych za przewodzenie bólu. Taka blokada uważana jest za dodatnią, jeśli do 6 godzin po jej wykonaniu następuje spadek natężenia bólu o co najmniej 60%.

Wcześniej, w połowie 2017 r., Miasto Białystok dofinansowało także zakup sprzętu do wykonywania zabiegów resekcyjnych wątroby oraz adaptację sali operacyjnej do wykonywania zabiegów laparoskopowych całego przewodu pokarmowego. Ta dotacja wyniosła ok. 450 tys. zł.

(oprac. Kamila Bogacewicz)

Do góry