• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Marsz o godność

Kilkaset osób przeszło dziś (9 maja) przez centrum Białegostoku w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych. Oprócz bohaterów marszu szli ich bliscy, przyjaciele, opiekunowie. Tak jak każdego roku towarzyszyli im przedstawiciele Urzędu Miejskiego i władz Białegostoku.

Przy ul. Lipowej gromadzili się od godz. 9.30. Organizacje pozarządowe, instytucje prowadzące ośrodki opieki i terapii dla niepełnosprawnych dzieci i osób dorosłych przyprowadziły swoich podopiecznych. Przyszli uczniowie szkół specjalnych i rodzice ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi. XVI Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych wyruszył o godz. 10.00. Wszyscy przeszli przez Rynek Kościuszki pod Ratusz. To wydarzenie jest organizowane co roku po to, by zwrócić uwagę na problemy, jakim niepełnosprawni i ich rodziny muszą stawiać czoło każdego dnia. Głównym organizatorem dorocznego marszu jest Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie „Aktywni” i Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. W. Kikolskiego. Finansowo wspiera to wydarzenie Miasto Białystok.

Staramy się o idei tego marszu pamiętać każdego dnia naszej pracy na rzecz miasta i naszych mieszkańców, by ludziom niepełnosprawnym żyło się w naszym mieście jak najlepiej – mówił zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz. – Od wielu lat z myślą o nich zmieniamy Białystok. Mam na myśli choćby likwidację barier architektonicznych w przestrzeni miejskiej i w szkołach, a także działania zapobiegające dyskryminacji osób niepełnosprawnych.

Po marszu na placu przed Ratuszem rozpoczął się festyn integracyjny. Na przybyłych czekało wiele atrakcji, m.in. występy wokalno-muzyczne, taneczne, gry oraz zabawy integracyjne. Nie zabrakło stoisk prezentujących dorobek osób niepełnosprawnych. Były też stoiska informacyjno-promocyjne szkół, instytucji, organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych.

Miasto Białystok wspiera osoby niepełnosprawne na wiele sposobów. Jeszcze w tym roku cztery białostockie placówki oświatowe mają być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 przy ul. K. Pułaskiego, Szkoła Podstawowa nr 6 przy ul. Wesołej, Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych przy ul. gen. J. Bema oraz I Liceum Ogólnokształcące przy ul. Brukowej). Miasto zaplanowało inwestycje, dzięki którym w tych szkołach nastąpi likwidacja barier architektonicznych, budowa specjalnych parkingów dla osób niepełnosprawnych i platform przyschodowych.

Miasto Białystok organizuje lub wspiera działania promujące aktywność społeczną i niezależność osób niepełnosprawnych (np. kampania „NIEINNI”). Z inicjatywy Miasta została też przeprowadzona kampania społeczna przestrzegająca młodych ludzi przed dramatycznymi konsekwencjami niebezpiecznych zachowań pn. „Ostatni skok”, za którą Miasto Białystok zostało nagrodzone przez prezesa PFRON.

Każdego dnia 11 miejskich busów zawozi do szkół i przywozi do miejsca zamieszkania ok. 50 białostockich uczniów, którzy są niepełnosprawni.

Anna Kowalska

Do góry