• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Maraton z Wyspiańskim

Dodana: 21.04.2017 13:17

Kategorie: Aktualności Edukacja Kultura

Białostocka młodzież czyta Wyspiańskiego i zaprasza do tego dorosłych. W VIII Liceum Ogólnokształcącym odbył się dziś II Maraton Literacki – wspólne czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Wśród patronów wydarzenia jest prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W II Maratonie Literackim wzięli udział uczniowie białostockich szkół ponadgimnazjalnych, nauczyciele, rodzice, ludzie kultury i nauki oraz przedstawiciele władz samorządowych. Uczestnicy odczytywali fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, dramatu napisanego pod wpływem autentycznych uroczystości weselnych, jakie miały miejsce 20 listopada 1900 r. w Bronowicach. Tego dnia odbył się ślub poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną, na który przybyła cała ówczesna elita intelektualna i artystyczna Krakowa.

Ponadto w ramach Maratonu Literackiego zorganizowano konkurs recytatorski, test pisemny sprawdzający wiedzę o dziełach Wyspiańskiego, konkurs literacko-plastyczny oraz wykład o literaturze Młodej Polski.

Takie wydarzenia nie tylko zachęcają do sięgania po książki, ale też budują nasze poczucie wspólnoty i jedności, skłaniają do refleksji o naszej kulturze i historii – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki, który również uczestniczył w maratonie.

To wydarzenie VIII LO zorganizowało po raz drugi. W ubiegłym roku impreza poświęcona była „Lalce” Bolesława Prusa. Ideą maratonu jest bowiem propagowanie arcydzieł literatury polskiej i rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania historią tej literatury.

Anna Kowalska

Do góry