• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Dodana: 01.07.2016 15:00

Czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Chcesz wiedzieć? Możesz mieć na to wpływ. Reaguj na zagrożenia i podziel się swoimi spostrzeżeniami. Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od dzisiaj „mapa” dostępna jest na stronach internetowych podlaskiej Policji

W piątek (1 lipca) ruszyła Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. W wersji pilotażowej przez cały najbliższy miesiąc będzie funkcjonowało na Podlasiu, Pomorzu i garnizonie stołecznym. Później swoim zasięgiem obejmie również cały kraj.

Informacje wykorzystywane na mapie zagrożeń opierają się na trzech filarach. W pierwszym filarze gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych, drugi – to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Trzeci – opiera się o informacje pozyskane od mieszkańców z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.

Na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzieżach, rozbojach, bójkach, pobiciach, oszustwach na wnuczka i policjanta oraz przestępstwach na tle seksualnym, związanych z narkotykami, przestępczości nieletnich. Zostały tam także uwzględnione wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.

Warto podkreślić, że już od dzisiaj mieszkańcy, mają możliwość aktualizacji informacji na mapie. Za pomocą interaktywnej strony mogą przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w ich okolicy. Następnie Policja będzie te sygnały weryfikować. Jeśli informacje okażą się prawdziwe, Policja wprowadzi je wprost na mapę.

Dodatkowo, w pierwszych dniach funkcjonowania „mapy” w centrach podlaskich miast powiatowych zorganizowane zostaną policyjne punkty informacyjne. Każdy chętny będzie mógł zapoznać się z tym nowym narzędziem i skorzystać z podpowiedzi dzielnicowych oraz porozmawiać z policjantami o bezpieczeństwie.

Podczas tworzenia mapy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali swe uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 217 tysięcy osób. Tylko w województwie podlaskim zrealizowanych zostało 647 takich spotkań, w których uczestniczyło blisko 11 tysięcy mieszkańców.

Krajowa Mapa Zagrożeń jest dostępna na stronie www.podlaska.policja.gov.pl. Nie służy ona do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Źródło: www.podlaska.policja.gov.pl

Do góry