• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Listopadowe obchody 100-lecia niepodległości

Dodana: 30.10.2018 13:57

Zapraszamy na listopadowe wydarzenia nawiązujące do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mieszkańcy Białegostoku będą mogli nie tylko wziąć udział w oficjalnych uroczystościach, ale też m.in. obejrzeć wystawy tematyczne, wybrać się na rodzinną sztafetę pływacką i biegi upamiętniające Niepodległą czy koncerty pieśni patriotycznych.

W 2018 roku Polska uroczyście obchodzi setną rocznicę odzyskania niepodległości. W listopadzie te obchody będą wyjątkowo uroczyste. Miasto Białystok zaplanowało liczne i różnorodne działania, które umożliwią białostoczanom upamiętnienie tej rocznicy.

– Wydarzenia nawiązujące do stulecia niepodległej Polski są w naszym mieście organizowane od początku tego roku. Dzięki tym inicjatywom możemy należycie uczcić tę szczególną rocznicę, jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

11 listopada, o godz. 16.00, w kinie Forum odbędzie się specjalny pokaz filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” a następnie spotkanie z Markiem Fiedlerem, synem autora książki „Dywizjon 303” z 1942 r. Tego dnia o godz. 18.00 Galeria Sleńdzińskich przy ul. L. Waryńskiego 24a zorganizuje wieczór wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych pod hasłem „Kompozytor niepodległości – Ignacy Jan Paderewski”. Koncerty i wspólne śpiewanie odbędą się również m.in. w kościele pw. NMP Królowej Rodzin na Bacieczkach (godz. 13.00) i w kościele św. Kazimierza Królewicza na Dziesięcinach (godz. 12.00 i 19.00).

Natomiast na Stadionie Miejskim w godz. 17.00-22.00 będzie można obejrzeć przygotowane przez Muzeum Pamięci Sybiru wystawy plenerowe: „Przez Sybir do Niepodległej. Za Niepodległą na Sybir” oraz „Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej”. Tego dnia w Muzeum Wojska o godz. 14.00 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej „Pierwsze lata niepodległości”, którą będzie można oglądać do stycznia 2019 r. Ponadto 11 listopada na elewacji budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej (od strony ul. Ogrodowej) odbędzie się pokaz multimedialny „Biało-czerwona”. Zapętlona pięciominutowa animacja (przygotowana przez Artura Grycuka, stypendystę prezydenta Białegostoku) będzie wyświetlana przez 5 godzin, od godz. 17.00.

Dzień wcześniej, 10 listopada, warto wziąć udział w dwóch spacerach rodzinnych „11 listopada 1918 r. w Białymstoku” z przewodnikami PTTK, które rozpoczną się o godz. 13.30 i 15.00 pod pomnikiem J. Piłsudskiego. Natomiast harcerze z hufca ZHP Białystok o godz. 10.00 w Pałacu Branickich rozpoczną patriotyczną grę miejską upamiętniającą 100-lecie niepodległości.

Jubileusz niepodległości Polski będziemy obchodzić w Białymstoku również na sportowo. 10 listopada odbędzie się „XVIII Bieg Niepodległości” (5 km i biegi towarzyszące) organizowany przez białostocki oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a 11 listopada – „Biegnę dla Niepodległej” (10 km i sztafeta), bieg przygotowany przez Fundację Białystok Biega. Natomiast kilka dni wcześniej, 7 listopada w godz. 16.30-18.30, na Pływalni Rodzinnej przy ul. Stromej odbędą się Rodzinne Sztafety Pływackie organizowane przez BOSiR.

Od początku miesiąca w naszym mieście będą odbywać się liczne wydarzenia nawiązujące do stulecia niepodległości Polski, organizowane przez jednostki kultury – muzea, galerie sztuki, teatry, szkoły i przedszkola, stowarzyszenia, fundacje, Archidiecezję Białostocką i białostocki hufiec ZHP.

Agnieszka Błachowska

 

Do góry