• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Kształcenie zawodowe w Białymstoku

Dodana: 15.03.2016 10:18

Kategorie: Aktualności Edukacja

Wystąpienia o kształceniu zawodowym i rynku pracy, premiera strony www.sternazawod.pl, prezentacja projektu Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy „Eureka” i wręczenie statuetek „Pracodawca Przyjazny Edukacji” – to główne punkty konferencji „Ster na zawód – perspektywa dla młodych”

We wtorek, 15 marca, w Zespole Szkół Rolniczych przy ul. ks. St. Suchowolca 26 odbywa się dwunasta edycja konferencji „Kształcenie zawodowe – egzaminy zewnętrzne – rynek pracy”. Tegorocznym rozmowom będzie przyświecało hasło „Ster na zawód – perspektywa dla młodych”. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń i podzielenia się dobrymi praktykami.

Głównym celem konferencji jest wypracowanie rozwiązań sprzyjających budowaniu perspektywy dla młodych białostoczan dzięki współdziałaniu osób oraz instytucji zaangażowanych w edukację i tworzenie miejsc pracy. Do udziału w spotkaniu zaproszono przedstawicieli ministerstwa edukacji, uczelni wyższych, środowisk gospodarczych Białegostoku i Podlasia, a także dyrektorów, nauczycieli i uczniów białostockich szkół.

Podczas konferencji wystąpią zaproszeni prelegenci: Monika Fibich – przedstawicielka Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz pracodawcy – Waldemar Perkowski i Michał Charkiewicz. O pilotażowym projekcie Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy „Eureka” opowie dr Jerzy Kołłątaj.

Wtorkowa konferencja to jeden z elementów kampanii „Ster na zawód (2015-2020)” skierowanej do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dzięki licznym działaniom –cyklicznym konferencjom, konkursom i olimpiadom, wsparciu doradców – można zainteresować młodzież i rodziców kształceniem zawodowym. W Białymstoku w 12 zespołach szkół zawodowych kształci się prawie 7,5 tys. uczniów. Do wyboru mają 46 profesji i 41 kursów.

Na potrzeby edukacji zawodowej w naszym mieście podpisano już 240 umów potwierdzających współpracę szkół z 224 lokalnymi pracodawcami. Dzięki stażom młodzież zdobywa doświadczenie i poznaje tajniki poszczególnych zawodów. A to procentuje, bo współczesny rynek pracy potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów. Wielu z tych młodych ludzi po stażach znajduje pracę w białostockich firmach.

– Obecnie w Białymstoku, podobnie jak w całym kraju, kładziemy nacisk na rozwój kształcenia zawodowego – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Tego wymaga współczesny rynek pracy. Brakuje fachowców, a dobry zawód to gwarancja dobrego miejsca pracy.

Kampania „Ster na zawód” wspiera młodych ludzi, białostockich uczniów, w świadomym wyborze ścieżki edukacyjnej i kreowaniu przyszłości zawodowej. Zajmuje się również diagnozą umiejętności i uzdolnień uczniów na jak najwcześniejszym etapie edukacyjnym. Kieruje swoje działania zarówno do uczniów, jak też rodziców i nauczycieli.

Koordynatorem kampanii „Ster na zawód” jest Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku.

Kamila Busłowska

Do góry