• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Konkurs filmowy rozstrzygnięty

Dodana: 18.10.2016 14:40

„Rock and Roll Eddie”, „Czarna Dama” oraz „17 dni, które zdecydowały o Polsce” to filmy, które otrzymają dofinansowanie w ramach Funduszu Filmowego Białegostoku. Łączne wsparcie finansowe wynosi 200 tysięcy złotych  

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski rozstrzygnął – ogłoszony pod koniec lipca – konkurs filmowy. Przyznano trzy dofinansowania na dwa filmy fabularne i jeden dokumentalny. Produkcje filmowe powinny powstać najpóźniej do końca 2017 roku.

Dane wnioskodawcy

Rodzaj filmu

Tytuł

Reżyser

Kwota dofinansowania (brutto)

DOGODA MEDIA Sp. z o.o.

ul. Chełmska 21,

00-724 Warszawa

film fabularny

Rock and Roll Eddie

Tomasz Szafrański

135 tys. zł

Mucha Na Dziko S.C.

ul. I Armii Wojska Polskiego 4a/212, 15-103 Białystok

film fabularny

Czarna Dama

Bartek Tryzna

35 tys. zł

STS Media TV Sp. z o. o.

ul. Opaczewska 31a/14,

02-372 Warszawa

film dokumentalny

17 dni, które zadecydowały o Polsce

Leszek Staroń

30 tys. zł

„Rock and Roll Eddie” w reżyserii Tomasza Szafrańskiego to propozycja przeznaczona dla widowni familijnej. Zdjęcia do filmu w całości mają być realizowane na terenie Białegostoku i okolic, np. Rynek Kościuszki, gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz ogrody Pałacu Branickich. Film pozwoli zbudować pozytywny przekaz medialny.

„Czarna Dama” (reż. Bartek Tryzna) to historia, utrzymana w konwencji filmu noir. Projekt zgłoszony został przez lokalnych twórców, zafascynowanych autentyczną postacią przedwojennego białostockiego detektywa Pierso. Na potrzeby tego filmu, którego akcja dziać się będzie w Białymstoku w latach 20. XX wieku, wykonane zostaną rekonstrukcje cyfrowe architektury przedwojennego miasta.

Z kolei „17 dni, które zadecydowały o Polsce” w reżyserii Leszka Staronia to historia wpisująca Białystok w proces kształtowania się polskiej państwowości. Film podkreślić ma rolę J. Piłsudskiego – honorowego obywatela Białegostoku – w walce o wschodnie granice naszej Ojczyzny.

– Mam nadzieję, że powstaną wartościowe i ciekawe dzieła, które zdobędą szeroki rozgłos i zostaną docenione przez odbiorców. I co ważne, przyczynią się także do promocji naszego miasta – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Do konkursu wpłynęło 13 propozycji na produkcje filmowe, które chciały otrzymać dofinansowanie z utworzonego przez Miasto Funduszu Filmowego. Tematyka filmów, zgodnie z regulaminem konkursu, związana była z Białymstokiem, historią miasta i postaciami stąd pochodzącymi. Po ocenie formalnej do dalszego etapu dopuszczono 10 projektów. Zostały one ocenione pod względem merytorycznym przez komisję konkursową. Do dofinansowania wytypowano trzy propozycje.

Przypomnijmy, to była druga edycja konkursu filmowego. W poprzedniej wszystkie złożone projekty zawierały błędy formalne. W efekcie konkurs został unieważniony. W kolejnym wnioski można było składać do 9 września na identycznych zasadach, jak poprzednio.

Kamila Busłowska

Do góry