• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Konkurs filmowy rozstrzygnięty

Dodana: 12.09.2017 12:50

Kategorie: Aktualności Promocja

„Koncert na dwoje”, „Beginning” oraz „Biegacz” to filmy dokumentalne, które otrzymają dofinansowanie w ramach Funduszu Filmowego Białegostoku. Łączne wsparcie finansowe wynosi 180 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup usług promocyjnych.

W konkursie dotyczącym produkcji filmu związanego z Białymstokiem mógł wziąć udział każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji filmowej. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono pięć projektów. Wszystkie wnioski pozytywnie przeszły weryfikację formalną i zostały dopuszczone do oceny merytorycznej. Zgłoszenia zostały ocenione przez sześcioosobową komisję konkursową. Przyznano trzy dofinansowania. Filmy powinny powstać do końca 2018 roku.

Dane wnioskodawcy

Rodzaj filmu

Tytuł

Reżyser

Kwota dofinansowania

(brutto)

STUDIO FILMOWE „AUTOGRAF” S.C.

Beata Hyczko, Tomasz

Warszawa

Film dokumentalny

Koncert na dwoje

Tomasz Drozdowicz

50 tys. zł

Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Szczecin

Film dokumentalny

Beginning

Hubert Czerepok

30 tys. zł

Fundacja Pro Bono PL

Warszawa

Film dokumentalny

Biegacz

Monika Pawluczuk

100 tys. zł

Liczymy na to, że filmy wyróżnione w konkursie przyczynią się do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji miasta, a także budowania jego pozytywnego wizerunku – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

„Koncert na dwoje” to filmowy portret artysty Jerzego Maksymiuka. Charyzmatyczny maestro, pochodzący z Białegostoku, jest barwną i wyrazistą postacią filmu. Pełnokrwisty artysta, niezwalniający tempa, bezlitosny dla złego rzemiosła, skupiony na swoich partyturach aż po granicę szaleństwa, jest siłą tej produkcji. Życie bohatera pokazane jest w dwóch płaszczyznach: perfekcyjnej, zawodowej, w trakcie pracy i komponowania muzyki oraz prywatnej opartej na relacji z żoną – Ewą Piasecką, która nie dzieląc z muzykiem jego daru, jest mu absolutnie niezbędna w jego codziennej niezaradności.

W filmie „Początek” historia najstarszej świątyni zbudowanej ok. 12 tysięcy lat temu, w Turcji w pobliżu miejscowości Urfa, zostanie opowiedziana z punktu widzenia maszyn. Głowni bohaterowie – łaziki marsjańskie są spersonifikowane, dzięki czemu każdy z nich posiada inną optykę narracji. Roboty uosabiają trzy charaktery, które w różny sposób szukają odpowiedzi na pytania: kim jesteśmy, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy? „Aktorzy” pochodzą z Białegostoku, co jest siłą promocyjną tej produkcji. Pozwoli to na pokazanie Białegostoku jako miasta innowacyjnego, otwartego na myśl technologiczną. Będzie to nowatorski projekt artystyczno-naukowy.

„Biegacz” to interesująca historia niepełnosprawnego bohatera, związanego z Białymstokiem – Darka Strychalskiego, biegacza, który jako dziecko miał poważny wypadek, zagrażający jego życiu. Po kilku operacjach i długiej rehabilitacji Darek zaczyna biegać, pokonuje własne słabości i podejmuje kolejne wyzwania. I tak obiega prawie cały świat. Ale na tym nie koniec, Darek stawia sobie najważniejsze zadanie do wykonania – chce przebiec ponad 200 km w Himalajach, najwyższym paśmie górskim na świecie. Mają mu towarzyszyć kamery i reżyser. To film o pasji, sile, determinacji i spełnianiu marzeń. Ta uniwersalna historia – prosta, przekonująca, o dużym potencjalne filmowym, niosąca mocne przesłanie. Film ma szanse zaistnieć na festiwalach filmów górskich, które się cieszą dużym powodzeniem.

Przypomnijmy, że była to kolejna edycja konkursu filmowego w Białymstoku. W ubiegłym roku dofinansowanie otrzymały trzy propozycje. Dzięki temu powstają dwa filmy fabularne („Rock’n’Roll Eddie” – reżyser Tomasz Szafrański i „Czarna Dama” – reżyser Bartek Tryzna) oraz film dokumentalny – „17 dni, które zdecydowały o Polsce” w reżyserii Leszka Staronia.

Kamila Busłowska

Do góry