• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Kolędy prawosławne

Dodana: 19.12.2017 13:06

Kategorie: Aktualności Kultura

„Kolędy prawosławne” – pod takim tytułem ukazała się nowa płyta Fundacji „Muzyka Cerkiewna”. Została wydana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białystok.

Fundacja „Muzyka Cerkiewna” zajmuje się od ponad 30 lat organizacją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka" w Białymstoku. W tym roku, przy wsparciu Miasta Białystok, fundacja wydała płytę zawierającą nagrania kolęd wykonanych podczas tego festiwalu.

Płyta „Kolędy Prawosławne” zawiera m.in. takie utwory jak: Uczora z Wiaczora, Niebo i Ziemla czy Nowa Radost. Kolędy wykonały najlepsze chóry uczestniczące w dotychczasowych edycjach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej. Płyta wpisuje się w nurt popularyzacji muzyki cerkiewnej oraz upowszechniania kultury i tradycji prawosławnej.

Sądzę, że ta płyta w sposób znaczący przyczyni się do promocji Białegostoku, zresztą nie tylko w naszym kraju – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Festiwal Muzyki Cerkiewnej jest od lat marką samą w sobie, rozpoznawalną na całym świecie.

Album ukazał się w nakładzie 1 tys. egzemplarzy. Trafi do krajowych i zagranicznych środowisk muzycznych (chórów, dyrygentów, uczelni i szkół muzycznych). Płyta wzbogaci także m.in. zasoby muzyczne bibliotek, jak i placówek dyplomatycznych.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w Białymstoku jest organizowany jest od 1982 r. Jego głównym celem jest prezentacja światowego dorobku muzyki cerkiewnej oraz promowanie jej wartości duchowych i artystycznych. Festiwal cieszy się dużym uznaniem. Jest jedynym festiwalem na świecie o tak bogatej tradycji i znaczeniu dla promocji muzyki cerkiewnej.

Kamila Bogacewicz

Płyta z kolędami prawosławnymi

Do góry