• Rynek Kościuszki w Białymstoku – po lewej: biało-kremowy budynek Astorii, biały budynek Archiwum Państwowego, czerwony budynek Katedry Białostockiej, po prawej: kamienice

Jeden procent zostaw w Białymstoku

Dodana: 06.02.2017 10:35

Kategorie: Aktualności Organizacje pozarządowe Sprawy Społeczne Pomoc społeczna

Zachęcamy do wspierania białostockich organizacji pożytku publicznego. Jeden procent podatku od białostoczan to potężny zastrzyk wsparcia finansowego i wyraz poparcia działań prowadzonych przez organizacje z trzeciego sektora w Białymstoku

Urząd Miejski w Białymstoku startuje z kampanią społeczną „1% niech zostanie w Białymstoku”. Wszystkie działania prowadzone pod tym hasłem mają zachęcić białostoczan do przekazywania 1% podatku na białostockie organizacje pożytku publicznego. Mieszkańcy na Youtubie i Facebooku mogą obejrzeć rapowany spot przygotowany przez Miasto Białystok z udziałem muzyka Michała „Ciry” Ciruka.

Najbliższe miesiące – luty, marzec i kwiecień – to czas, kiedy mieszkańcy Białegostoku spełniają swój podatkowy obowiązek. Podczas rozliczania się z Urzędem Skarbowym warto pamiętać o organizacjach pożytku publicznego, które działają na terenie naszego miasta i zostawić swój 1% w Białymstoku. Aby przekazać 1% podatku wystarczy w swoim zeznaniu podać numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji oraz wysokość kwoty na jej rzecz. Termin rozliczeń mija 30 kwietnia 2017 r.

­– Zachęcamy białostoczan, ale też wszystkie białostockie organizacje pożytku publicznego, do włączenia się w miejską kampanię – do udostępniania spotu promującego tę ideę i informowania mieszkańców o tej akcji. Wspólnie zadbajmy o to, aby o akcji „1% niech zostanie w Białymstoku” dowiedziało się jak najwięcej osób – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Listę wszystkich organizacji pożytku publicznego uprawionych do otrzymania 1% podatku w 2017 roku można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej www.mpips.gov.pl, wśród nich jest wiele białostockich – warto je wesprzeć.

Według danych z dwóch Urzędów Skarbowych w Białymstoku w 2015 roku rozliczyło się 142 tys. 198 białostoczan, z tego 95 tys. 440 przekazało 1% swojego podatku na organizacje pożytku publicznego. To ponad 67% wszystkich białostockich podatników.

Zgodnie z danymi Izby Skarbowej w Białymstoku mieszkańcy województwa podlaskiego przekazali wówczas ponad 14 mln zł różnym organizacjom pożytku publicznego. W zestawieniu trzydziestu najczęściej wybieranych przez mieszkańców naszego regionu organizacji pozarządowych tylko siedem to organizacje z Białegostoku. Naszym celem jest, aby tych organizacji było znacznie więcej.

Kamila Busłowska

Do góry