• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Jak Białystok uczcił Święto Niepodległości

W sobotę (11 listopada) w Białymstoku odbyły się uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Białostoczanie wspólnie uczcili pamięć o tamtych wydarzeniach uczestnicząc w uroczystościach, imprezach sportowych i kulturalnych. Biało-czerwone barwy zdobiły nie tylko ulice i autobusy, ale także najważniejsze pomniki i świątynie oraz Cmentarz Wojskowy.

Główna uroczystość Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku rozpoczęła się o godz. 12.30 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. Tłumnie uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, a także władze miejskie i wojewódzkie, duchowni, wojsko i harcerze. Po uroczystości rozdawano flagi, kotyliony i lizaki w narodowych barwach.

W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w naszym mieście odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych i wielka impreza sportowa „Biegnę dla Niepodległej”. Muzeum Wojska zaprosiło do wspólnego spędzenia Święta Niepodległości. Można było zwiedzić wystawy stałe, obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego przed siedzibą placówki i stanowisko edukacyjne dla najmłodszych. Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej przygotował specjalną wystawę „Dla Niepodległej. Tatarzy w walce o wolną Polskę w XVIII-XX w.”.

W Galerii im. Sleńdzińskich odbył się „12. wieczór wspólnego śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych”. Spotkanie poprowadziła Joanna Schmidt-Bura, akompaniował Szymon Borys (fortepian), prowadzenie śpiewu: Andrzej Bielski & company.

Białostocki Ośrodek Kultury przygotował warsztaty edukacyjne dla dzieci „Puk, puk, oto Ziuk”, na które zaprosił w niedzielę, 12 listopada, do Centrum im. L. Zamenhofa. Podczas autorskich zajęć edukatorzy opowiedzieli historię Józefa Piłsudskiego, odpowiedzieli też na pytania, co to znaczy „być pod zaborem” oraz czym była „konspiracja”. 

W intencji Niepodległej Ojczyzny zostały odprawione nabożeństwa i uroczystości religijne: 10 listopada o godz. 12.00 w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F, 11 listopada o godz. 8.30 w katedrze pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy przy ul. Lipowej 15, o godz. 11.00 w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP przy ul. Kościelnej 1, 12 listopada o godz. 10.00 w Kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Dolistowskiej 17.

Anna Kowalska

Do góry