• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Inscenizacja walk z 1920 roku

Dodana: 20.08.2018 15:09

Kategorie: Aktualności Kultura

W tegorocznej inscenizacji walk z wojny polsko-bolszewickiej wzięło udział ok. 120 rekonstruktorów. Na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów tłum białostoczan obejrzał rekonstrukcję.  Już po raz trzeci właśnie w ten sposób upamiętniono rocznicę Bitwy Białostockiej, do której doszło 22 sierpnia 1920 r.

Poprzednie inscenizacje – rekonstrukcje Bitwy Białostockiej – cieszyły się dużym zainteresowaniem białostoczan, dlatego Miasto Białystok i Muzeum Wojska wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych Czemu By Nie, ponownie zorganizowały widowisko oparte na odtworzeniu walk z wojny polsko-bolszewickiej. Tym razem inscenizacja najpierw pokazała życie codzienne w tamtych czasach, a następnie przeniosła widzów na pole wojennej potyczki z udziałem kawalerii. W tym roku można było zobaczyć więcej strojów i mundurów z epoki oraz więcej zróżnicowanego sprzętu wojskowego.

Pokaz odbył się w niedzielę (19 sierpnia) na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku. Wzięło w nim udział ok. 120 rekonstruktorów, 3 repliki wozów militarnych, armaty i konie. Inscenizacja została wzbogacona o scenografię, efekty dźwiękowe i pirotechniczne. Na specjalnie ustawionym telebimie widzowie mogli zobaczyć film oraz pokaz slajdów obejmujący zdjęcia z poprzednich rekonstrukcji i historyczne fotografie z epoki.

– Przygotowana z rozmachem rekonstrukcja walk z wojny polsko-bolszewickiej w atrakcyjny sposób przypomniała białostoczanom o bitwie z 22 sierpnia 1920 roku, która miała miejsce w naszym mieście. Mam nadzieję, że dzięki temu widowisku wiele osób zainteresuje się historią Białegostoku – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Po inscenizacji walk uczestnicy rekonstrukcji udali się pod Muzeum Wojska w Białymstoku. Tam można było obejrzeć z bliska pojazdy i armaty, porozmawiać z rekonstruktorami. Była też możliwość bezpłatnego zwiedzania ekspozycji muzealnych, poczęstowania się wojskową grochówką.

Rocznicę Bitwy Białostockiej Białystok uczci także 22 sierpnia. W środę od godz. 11.00 będą składane kwiaty pod pomnikiem pamięci żołnierzy poległych w obronie Białegostoku przy ul. Zwycięstwa, pomnikiem żołnierzy polskich na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada oraz pomnikiem 42. Pułku Piechoty w Parku Konstytucji 3 Maja. W południe rocznica bitwy zostanie upamiętniona złożeniem kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki.

Kamila Bogacewicz

Do góry