• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Historia w przedmiotach

Dodana: 10.07.2018 14:52

Kategorie: Aktualności Kultura

Muzeum Pamięci Sybiru realizuje projekt „Kresy w przedmiotach zaklęte”, dzięki któremu powstanie pięć edukacyjnych, krótkich filmów prezentujących historię zgromadzonych w placówce eksponatów i ich właścicieli. Premiera pierwszego – w środę, 11 lipca.

Projekt zakłada przygotowanie cyklu pięciu edukacyjnych filmów krótkometrażowych pt. "Kresy Wschodnie w przedmiotach zaklęte". W każdym zostanie opowiedziana historia jednego eksponatu ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru. Filmowa narracja zostanie oparta na oryginalnych wspomnieniach właścicieli niezwykłych rzeczy, które stały się świadkami wydarzeń okresu dwudziestolecia międzywojennego na Kresach Wschodnich.

Filmy, które powstają w Muzeum Pamięci Sybiru, są próbą ukazania historii Kresów Wschodnich, a przede wszystkim życia codziennego ich mieszkańców w dobie budowania państwowości polskiej. To oni – kilkaset tysięcy obywateli polskich, deportowanych z dawnych ziem północno-wschodnich II Rzeczpospolitej – doświadczyli zesłańczego losu w latach czterdziestych XX wieku. Wiele deportowanych osób nigdy nie powróciło do swoich domów. Z lat spędzonych w międzywojennej Polsce pozostały drobne pamiątki zabierane w pośpiechu z rodzinnego domu.

Niektóre z tych przedmiotów stały się własnością Muzeum Pamięci Sybiru. Za każdym z osobna kryje się historia ich właścicieli. Projekt realizowany przez placówkę pozwoli na przywrócenie tej historii i przedstawienie jej na nowo – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W każdym z filmów, które powstają w ramach projektu „Kresy Wschodnie w przedmiotach zaklęte”, zostanie przedstawiona opowieść o jednym eksponacie. Będą to:

  • maszyna do szycia firmy Singer Amelii Sieczko (dzięki niej w odradzającym się państwie rodzina miała zapewnioną odzież i utrzymanie w Kromaniu w powiecie stołpeckim),
  • grzybek do cerowania Zofii Sądel (rodzina Dąbrowskich zamieszkujących osadę wojskową Chrask na Wołyniu),
  • nożyczki rodziny Dzikowskich (mieszkali w międzywojennej Polsce w Pińsku),
  • obrazek ze szkłem Matki Boskiej Ostrobramskiej rodziny Kleinów (rodzina mieszkała przy ul. Poleskiej 42 w międzywojennym Białymstoku),
  • porcelanowa figurka rodziny Młynarzów (w II Rzeczypospolitej zdobiła salonową komodę w ich domu w Dobrej Wólce).

Premiera internetowa pierwszego filmu odbędzie się w środę, 11 lipca o godz. 20.00, na stronie www.sybir.bialystok.pl oraz na Facebooku – Muzeum Pamięci Sybiru. Projekcje publiczne zaplanowane są po zakończeniu projektu, które ma nastąpić do listopada 2018 r. Koszt przedsięwzięcia to 35,1 tys. zł. Muzeum Pamięci Sybiru otrzymało dofinansowanie na jego realizację w ramach konkursu "Patriotyzm Jutra" organizowanego przez Muzeum Historii Polski ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 26 tys. zł.

Anna Kowalska

Do góry