• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Historia jednej ulicy

Dodana: 19.01.2017 13:09

Ulica Kilińskiego w Białymstoku, jedna z najstarszych i kiedyś najważniejszych w mieście, doczekała się monografii. Jej autorem jest Wiesław Wróbel – historyk, który od lat badał i dokumentował dzieje tego miejsca. Wydanie książki „Kilińskiego. Historia jednej ulicy” było możliwe dzięki rocznemu stypendium artystycznemu Prezydenta Miasta Białegostoku, jakie autor otrzymał na 2016 rok

To jedna z najbardziej urokliwych ulic Białegostoku, mająca wyjątkowy klimat. Wiele budynków, które się przy niej zachowały, pamięta lata międzywojenne. Niektóre są jeszcze starsze. To kolejna po Kijowskiej i Starobojarskiej białostocka ulica, której historyk Wiesław Wróbel poświęca swój czas. Efektem tych badań jest monografia „Kilińskiego. Historia jednej ulicy”, która właśnie została wydana.

Praca Wiesława Wróbla stanowi istotny wkład w dokumentowanie i popularyzowanie historii naszego miasta – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Wierzę, że z zainteresowaniem będą po nią sięgać nie tylko historycy, regionaliści, ale także wszyscy, których interesuje przeszłość miejsca, w którym żyjemy.

Autor książki jest jednym z siedmiu ubiegłorocznych laureatów stypendium prezydenta Białegostoku dla twórców profesjonalnych. Otrzymał piętnaście tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczył na przygotowanie i wydanie książki. Został w niej omówiony proces formowania się ulicy i jej zabudowy. Możemy też poznać historię poszczególnych posesji i rodzin, które je zamieszkiwały. Te „małe” dzieje są doskonałym odzwierciedleniem „wielkiej historii miasta”. I tak też powinniśmy postrzegać książkę poświęconą dziejom tej śródmiejskiej ulicy – napisał Wiesław Wróbel we wstępie do swojej książki.

Anna Kowalska

Książka Wiesława Wróbla - Kilińskiego historia jednej ulicy

Do góry