• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Giełda projektów kulturalnych

Dodana: 24.05.2018 12:29

Kategorie: Aktualności Kultura

Dwustu pięćdziesięciu animatorów kultury, trzy dni warsztatów, spotkań i wizyt studyjnych oraz dwadzieścia prezentacji najlepszych praktyk. Tak będzie wyglądała VIII Ogólnopolska Giełda Projektów „Animacja + świętowanie”. Odbędzie się ona w Białymstoku, w październiku. Nabór dla autorów projektów trwa do 11 lipca.

Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne spotkanie animatorów i praktyków kultury, czyli osób realizujących projekty, które wykorzystują potencjał miejsca i społeczności oraz włączają w nie odbiorców. Narodowe Centrum Kultury organizuje to wydarzenie po raz ósmy. Pierwsze edycje realizowane były w Warszawie, a od pięciu lat giełda wędruje po kolejnych miastach. W tym roku, dzięki współpracy z Białostockim Ośrodkiem Kultury i Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury, wydarzenie odbędzie się w Białymstoku (17-19 października).

– Giełda projektów to wyjątkowa okazja do spotkania animatorów kultury i edukatorów z całej Polski, wymiany doświadczeń i podnoszenia swoich kwalifikacji. Cieszę się, że w tym roku odbędzie się ona w naszym mieście – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Za każdym razem giełda projektów ma inny temat przewodni. W tym roku nawiązuje do jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy czekają na zgłoszenia od autorów projektów, które odkrywają i popularyzują dziedzictwo lokalne i narodowe lub nawiązują do ważnych dat, postaci, wydarzeń z punktu widzenia lokalnej społeczności. Projekty muszą już być zrealizowane lub być na zaawansowanym etapie realizacji pomiędzy 1 stycznia 2015 r. a 31 października 2018 r.

Na początku sierpnia zostaną ogłoszone wyniki naboru. Autorzy wybranych projektów wezmą udział w szkoleniu z wystąpień publicznych, aby móc przygotować atrakcyjne prezentacje. Każdy z prelegentów na scenie będzie miał tylko siedem minut, a to nie lada wyzwanie, żeby w tak krótkim czasie opowiedzieć o wielomiesięcznej pracy. Dwadzieścia projektów zostanie przedstawionych w publikacji podsumowującej giełdę.

Ogólnopolska Giełda Projektów to również warsztaty, sesje plakatowe i stolikowe, czyli ciekawe formy na doskonalenie swoich kompetencji i pogłębianie zainteresowań. W tym roku wydarzenie będzie wzbogacone o dodatkowy dzień wizyt studyjnych prezentujących miasto i region. Animatorzy kultury, którzy przyjadą na konferencję, będą mogli wybrać się na jedną z dziesięciu zaproponowanych tras. Punkty docelowe wizyt to m.in. Supraśl, Tykocin, Bielsk Podlaski, Sejny, Koryciny, Kruszyniany.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.nck.pl.

(oprac. Kamila Bogacewicz)

Do góry