• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej

Dodana: 19.08.2016 14:25

„Między Trivium a Quadrivium” to tytuł VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej, który odbędzie się w Białymstoku miedzy 20 a 27 sierpnia 2016 r. 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej jest przedsięwzięciem Galerii Sleńdzińskich. Idea przewodnia festiwalu, czyli kultywowanie profesjonalnego wykonawstwa muzyki dawnej w barokowym Białymstoku, nawiązuje do działalności Julitty Sleńdzińskiej – klawesynistki, pedagoga Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie.

VIII edycja festiwalu, odbędzie się w dniach 20-27 sierpnia i wzorem lat ubiegłych stanowić ją będzie cykl koncertów i imprez towarzyszących, powiązanych wspólnym motywem przewodnim. Tegoroczna edycja proponuje spojrzenie na muzykę baroku jako sztukę epoki uznawanej w filozofii za początek nowożytności, ale jednocześnie zakorzenioną głęboko w tradycji średniowiecznej teorii muzyki.

Propozycja Galerii Sleńdzińskich to z pewnością atrakcja dla miłośników muzyki i historii – mówi zastępca Prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – W ciekawy sposób łączy ze sobą sferę humanistyczną z dziedzinami ścisłymi.

Tytuł edycji 2016, „Między trivium a quadrivium”, nawiązuje do średniowiecznego podziału „Artes Liberales”, w którym muzyka, obok geometrii, arytmetyki i astronomii, stanowi quadrivium dyscyplin matematycznych. Prezentowane w ósmej edycji utwory mistrzów XVII i XVIII wieku eksponują dualizm sztuki.

Podczas zaplanowanych koncertów wystąpią uznani artyści z całej Polski, a także z Wielkiej Brytanii i Austrii, specjalizujący się w grze na instrumentach historycznych. Wystąpią również debiutanci: utalentowani studenci wydziałów muzyki dawnej polskich uczelni muzycznych. Koncertom, jak co roku, towarzyszyć będą prelekcje przybliżające publiczności kontekst historyczny.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: www.galeriaslendzinskich.pl.

Katarzyna Ramotowska

Plakat Festwial Muzyki Dawnej

Do góry