• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Dzień pamięci o żołnierzach niezłomnych

Dodana: 21.02.2018 14:09

Pierwszego marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia w Białymstoku, na Plantach, odsłonięty zostanie pomnik poświęcony Danucie Siedzikównie „Ince”. Prezydent miasta zaprasza białostoczan do upamiętnienia polskiego podziemia niepodległościowego.

1 marca to od kilku lat Dzień Żołnierzy Wyklętych – święto pamięci o tych, którzy po II wojnie światowej podjęli w Polsce nierówną walkę z Sowietami i ich kolaborantami. Za tydzień, w czwartek o godz. 18.00, odbędzie się w Białymstoku uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego bohaterskiej sanitariuszce „Ince”. Pomnik został ustawiony na terenie Parku Planty, na Skwerze Lecha i Marii Kaczyńskich. Jest to realizacja zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego 2016.

Tego samego dnia (1 marca) odbędzie się także wykład dr. Marcina Zwolskiego z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku – „Danuta Siedzikówna "Inka" jako nowy symbol 5. Wileńskiej Brygady AK”. Można się na niego wybrać o godz. 19.00 do tymczasowej siedziby MPS przy ul. H. Sienkiewicza 26.

– Dążymy do tego, aby pamięć o tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, trwała wiecznie. Aby o bohaterach tamtych czasów pamiętały kolejne pokolenia mieszkańców naszego miasta – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Danuta Siedzikówna ps. „Inka” była sanitariuszką 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5. Wileńskiej Brygady AK. W czerwcu 1945 r. została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolnił ją patrol AK. „Inka” znów działała jako sanitariuszka oraz łączniczka uczestnicząc w akcjach przeciw NKWD i UB. Ponownie aresztowana w lipcu 1946 r., została osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy skazał ją na karę śmierci, którą wykonano 28 sierpnia 1946 roku. Pośmiertnie awansowano ją na stopień podporucznika.

1 marca to rocznica stracenia dowódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, płk Łukasza Cieplińskiego ps. Ostrowski, a także jego współpracowników. Aresztowani we wrześniu 1947 roku, po długotrwałym ubeckim śledztwie zostali zamordowani w roku 1951 strzałami w tył głowy w piwnicy mokotowskiego więzienia.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został w roku 2011. To święto upamiętniające wszystkich żołnierzy polskich formacji podziemnych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zaprzestali walki, zbrojnie stawiając czoła kolejnej, sowieckiej okupacji.

Kamila Bogacewicz

 

Zaproszenie - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

rozmiar: 2.54 MB PDF pobierz
Do góry