• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Chronimy płazy

Dodana: 21.03.2017 11:36

Białystok po raz piąty rozpocznie wkrótce wiosenną akcję ochrony płazów. W przetargu została już wyłoniona firma, która wykona i zamontuje bariery ochronne. Uniemożliwią one wtargnięcie płazów na jezdnię wzdłuż ulic, w obrębie których ich migracja do miejsc rozrodu jest najintensywniejsza.

W ramach planowanych działań powstanie 800 m barier ochronnych dla migrujących płazów. Zostaną one zamontowane przy chodniku na ul. F. Karpińskiego i fragmencie ul. Solnickiej, a także przy ul. Plażowej naprzeciwko Stawów Dojlidzkich.

Bariery rozstawiane są na nieutwardzonej części pasa drogowego w taki sposób, aby uniemożliwić migrującym płazom przedostanie się na jezdnię i pod koła nadjeżdżających samochodów. Od strony przeciwnej do jezdni, tuż przy barierze, wkopuje się w ziemię plastikowe pojemniki, do których wpadają wędrujące płazy. Kilka razy w ciągu dnia stan pułapek jest sprawdzany przez upoważnione osoby. Gdy znajdą w nich płazy, najpierw je rejestrują w specjalnym spisie, fotografują i przenoszą na drugą stronę jezdni, gdzie są wypuszczane, żeby mogły swobodnie kontynuować wędrówkę do miejsc rozrodu.

W 2013 r., kiedy w Białymstoku taka akcja została przeprowadzona po raz pierwszy, odłowiono i przeniesiono łącznie ponad 1300 płazów reprezentujących pięć gatunków: ropuchę szarą, żabę moczarową, żabę jeziorkową, żabę trawną i grzebiuszkę ziemną.

Przez poprzednie cztery lata udało się dzięki tej akcji uratować w Białymstoku blisko trzy i pół tysiąca płazów – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Oprócz tego w szkołach odbywają się zajęcia edukacyjne z zakresu biologii i ekologii płazów, których celem jest propagowanie idei ochrony przyrody wśród uczniów.

W tym roku akcja czynnej ochrony płazów odbędzie się przy pomocy firmy Eurofuturo. Bariery ochronne zostaną rozwinięte pod koniec marca, jeśli pogoda na to pozwoli. Zazwyczaj akcja trwa od dwóch do trzech tygodni. Czas jej trwania jest uzależniony od intensywności i czasu trwania migracji.

Działania prowadzone przez Urząd Miejski w Białymstoku mają duże znaczenie dla ochrony płazów, zwłaszcza że od lat w całym kraju odnotowuje się spadek liczebności osobników w poszczególnych gatunkach tej grupy zwierząt. Wśród głównych przyczyn tego zjawiska jest osuszanie lub likwidacja małych zbiorników wodnych, chemizacja rolnictwa, przecinanie naturalnych szlaków migracyjnych budowlami takimi jak drogi czy budynki.

Anna Kowalska

Do góry