• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Chronimy płazy

Dodana: 09.04.2018 14:03

W Białymstoku po raz szósty rozpoczęła się wiosenna akcja ochrony płazów, której organizatorem jest Urząd Miejski. Polega na ustawianiu wzdłuż dróg, gdzie ruch pojazdów jest duży, barier ochronnych i pułapek uniemożliwiających płazom wyjście na jezdnię. Dzięki tym działaniom w ciągu ostatnich pięciu lat udało się uratować w naszym mieście ponad cztery tysiące żab.

W ramach akcji zamontowano ponad 1 tys. mb barier ochronnych dla migrujących płazów. Stanęły wzdłuż ul. Plażowej, F. Karpińskiego oraz na jednej z dróg odchodzących od ul. gen. S. Maczka.

Bariery rozstawiane są na nieutwardzonej części pasa drogowego w taki sposób, aby uniemożliwić migrującym płazom przedostanie się na jezdnię, pod koła nadjeżdżających samochodów. Od strony przeciwnej do jezdni, tuż przy barierze, wkopuje się w ziemię plastikowe pojemniki, do których wpadają wędrujące płazy. Kilka razy w ciągu dnia stan pułapek jest sprawdzany, a zwierzęta są przenoszone na drugą stronę jezdni. Tam się je wypuszcza, żeby mogły swobodnie kontynuować wędrówkę do miejsc rozrodu.

W 2013 r., kiedy w Białymstoku taka akcja została przeprowadzona po raz pierwszy, odłowiono i przeniesiono łącznie ponad 1 300 płazów reprezentujących, jak zaobserwowano, osiem gatunków: ropuchę szarą, żabę moczarową, żabę jeziorkową, żabę trawną, grzebiuszkę ziemną, rzekotkę drzewną, kumaka nizinnego i traszkę zwyczajną. Do tej pory liczba ocalonych znacznie się zwiększyła.

Przez kolejne lata udało się dzięki tej akcji uratować w Białymstoku ponad cztery tysiące płazów – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Oprócz tego w szkołach odbywają się zajęcia edukacyjne z zakresu biologii i ekologii płazów, których celem jest propagowanie idei ochrony przyrody wśród uczniów.

Zajęcia te każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem szkół, bo w przystępny i ciekawy sposób przybliżają uczniom tę mało znaną grupę zwierząt. Prowadzone są z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, nagrań głosowych zwierząt. Od 2014 r. odbyło się ponad 80 takich lekcji, a wzięło w nich udział łącznie niemal 1 700 osób.

Działania prowadzone przez Urząd Miejski w Białymstoku mają duże znaczenie dla ochrony płazów, zwłaszcza że od lat w całym kraju odnotowuje się spadek liczebności osobników w poszczególnych gatunkach tej grupy zwierząt. Wśród głównych przyczyn tego zjawiska jest osuszanie lub likwidacja małych zbiorników wodnych, chemizacja rolnictwa, przecinanie naturalnych szlaków migracyjnych drogami czy budynkami.

Zazwyczaj akcja Urzędu Miejskiego w Białymstoku trwa od dwóch do trzech tygodni. Czas jej trwania jest uzależniony od intensywności i czasu trwania migracji.

Anna Kowalska

Do góry