• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Budżet Obywatelski 2016 – uzupełnianie braków w projektach

Dodana: 22.07.2015 15:23

85 projektów z trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego przeszło pozytywną weryfikację formalną. Autorzy 20 wniosków mają trzy dni na uzupełnienie braków

Do Budżetu Obywatelskiego 2016 napłynęło 105 wniosków: w tym 58 ogólnomiejskich i 47 osiedlowych. Już dziś wiemy, że 85 wniosków przeszło pozytywną weryfikację formalną, a 20 wymaga uzupełnienia. Weryfikacja formalna polegała na sprawdzeniu prawidłowego wypełnienia wszystkich rubryk w formularzu oraz poprawności danych wnioskodawcy i osób popierających projekt.

Najczęściej popełniane przez mieszkańców błędy to:

  • brak określenia rodzaju zadania (ogólnomiejskie/osiedlowe),
  • nieuzupełnione wymagane pozycje formularza,
  • brak stosownych podpisów, np. w pkt. 10 formularza,
  • niewłaściwe/modyfikowane formularze wniosku i list poparcia.

Jesteśmy w trakcie informowania pomysłodawców o poprawności wniosków lub potrzebie uzupełnienia błędów formalnych. Po otrzymaniu informacji mieszkańcy mają 3 dni na poprawienie formularza. Potem wnioskami zajmą się odpowiednie departamenty, które przeanalizują je pod kątem merytorycznym. Etap analizy i weryfikacji projektów potrwa do 31 sierpnia 2015 roku, zgodnie z planem do 5 września ogłosimy listę projektów na które będzie można głosować.

Ze wstępnej analizy wynika, że propozycje mieszkańców najczęściej dotyczą m.in.: remontów ulic, budowy placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu, boisk sportowych przy szkołach czy pomników. W tym roku można było zgłaszać również projekty kulturalne i społeczne. Nie zabrakło także takich pomysłów jak np. wybudowanie wybiegu dla psów, utworzenie EKOBazaru ze zdrową żywnością czy stworzenie Multimedialnego Muzeum Jagiellonii.

Budżet Obywatelski 2016 to trzecia edycja bezpośrednich konsultacji z mieszkańcami części wydatków z budżetu miasta. W poprzednich edycjach wpłynęło po ok. 100 wniosków. W I edycji do dyspozycji białostoczan było 10 mln zł, a w II – 12 ml zł. Budżet Obywatelski cieszył się dużym zainteresowaniem, w 2013 r. w głosowaniu wzięło udział ponad 40,5 tys. osób, a w 2014 r. – ponad 48,9 tys.

Do góry