• Rynek Kościuszki w Białymstoku – po lewej: biało-kremowy budynek Astorii, biały budynek Archiwum Państwowego, czerwony budynek Katedry Białostockiej, po prawej: kamienice

Białystok wśród najlepszych

Dodana: 23.03.2017 14:21

Kategorie: Aktualności BKM Komunikacja

Białystok znalazł się wśród dziesięciu miast europejskich, które zostały finalistami konkursu European Mobility Week 2016. Jest to cykliczna inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu zachęcenie mieszkańców do korzystania z transportu publicznego zamiast używania własnych samochodów

Do konkursu European Mobility Week zgłosiło się 2 tys. 427 miast z całego świata, z Polski – 30. Miasta te co roku, od 16 do 22 września, uczestniczą w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Organizują imprezy i akcje, których celem jest promocja komunikacji miejskiej wśród mieszkańców, a w efekcie – tworzenie zrównoważonej strategii transportowej w Europie. To wydarzenie organizowane od 2002 r. Początkowo brały w nim udział kraje Europy, ostatnio coraz częściej zgłaszają się także miasta z innych kontynentów.

Organizatorzy – oceniając poszczególne miasta – biorą pod uwagę nie tylko sposób zorganizowania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, ale także wieloletnią strategię rozwoju transportu miejskiego. Białystok został doceniony przede wszystkim za rozwiązania informatyczne dotyczące biletu elektronicznego i informacji pasażerskiej oraz ciągłą dbałość o unowocześnianie i poprawę taboru miejskiej komunikacji. Uznanie zyskał także rozwój ścieżek rowerowych w mieście i budowa sieci rowerów miejskich BiKeR. Jury konkursu zwróciło też uwagę na to, że w białostockim ETZT, zorganizowanym we wrześniu 2016 r., znalazły się ciekawe, interaktywne propozycje skierowane do mieszkańców wszystkich grup wiekowych.

Oprócz Białegostoku w zwycięskiej dziesiątce znalazły się następujące miasta: Lizbona (Portugalia), Malmö (Szwecja), Skopje (Macedonia), Krusevac (Serbia), Palma (Hiszpania), Praga (Czechy), Samos (Grecja), Sofia (Bułgaria), Walencja (Hiszpania). Ogłoszenie tej „krótkiej listy” zwycięzców odbyło się 21 marca w Brukseli. Uczestniczyła w nim unijna komisarz ds. transportu Violeta Buc.

To dla nas zaszczyt, że Białystok znalazł się wśród finalistów konkursu, w którym startowało ponad dwa tysiące miast z całego świata – powiedział obecny na uroczystości Robert Jóźwiak, zastępca prezydenta Białegostoku. – Utwierdza to nas w przekonaniu, że sposób, w jaki organizujemy i promujemy komunikację w naszym mieście, jest naprawdę dobry.

W naszym mieście jest wiele przykładów takich działań, które znajdują szczególne miejsce wśród celów European Mobility Week. Białystok znajduje się w dziesiątce polskich miast o najmniejszym zatłoczeniu. Uzyskaliśmy to dzięki kolejnym przebudowom ulic w mieście, poprawie układu komunikacyjnego oraz uprzywilejowaniu transportu publicznego.

Inwestycje w nowoczesny, ekologiczny tabor Białostockiej Komunikacji Miejskiej czynią go nie tylko najnowszym w Polsce, ale i atrakcyjnym dla białostoczan, którzy chętnie i często korzystają z autobusów. W Białymstoku korzystamy już z ponad 110 km ścieżek rowerowych, a sieć rowerów miejskich z każdym rokiem się powiększa. W tym roku będzie liczyła już 50 stacji i 500 rowerów. Transport publiczny to także olbrzymia szansa dla rozwoju gospodarki i Białystok wykorzystuje tę szansę.

Więcej informacji o European Mobility Week można znaleźć na stronach www.european-mobility-week.prezly.com/media oraz www.european-mobility-week.prezly.com/malmo-and-brussels.

Anna Kowalska

Do góry